VIDEO: Čo Mikulec nevidí, ale české drony áno. Takto sa migranti snažia dostať cez spoločné hranice

Česká polícia zverejnila video "Pohľad na migráciu z výšky", ako sa migranti snažia dostať cez česko-slovenskú zelenú hranicu. Pozrite si, ako vidia české drony prevádzačov a migrantov.

31.10.2022 07:40 , aktualizované: 16:55
debata (108)

VIDEO: „Pohľad na migráciu z výšky“ – česká polícia sleduje pohyb migrantov na česko-slovenskej hranici dronmi.

Video

„Od znovuzavedenia hraničných kontrol na štátnej hranici so Slovenskom bolo na južnej Morave odhalených 3 686 nelegálnych migrantov (štatistika k 28.10.) a 54 prevádzačov. V posledných dňoch ale stále častejšie evidujeme zvyšujúce sa pokusy o prekonanie práve na tzv. zelenej hranici. V nadväznosti na zmeny v spôsoboch, ktorými sa k nám utečenci snažia nelegálne vstúpiť, sú operatívne prijímané ďalšie adekvátne opatrenia. Okrem iného dochádza vo zvýšenej miere aj k nasadzovaniu špeciálnej techniky, kam môžeme napríklad zaradiť vrtuľníky alebo drony s termovíziou. Druhému najväčšiemu odhaleniu migrantov za posledné tri týždne došlo zo štvrtka na piatok, kedy hliadky zaistili celkom 205 osôb,“ uviedla česká polícia v sprievodnom texte k videu.

„Ministerstvo vnútra v spolupráci s Policajným zborom a Migračným úradom kontinuálne pracuje na systémových riešeniach nelegálnej migrácie. O praktikách, ktoré zverejnila česká polícia, naše zložky vedia, rovnako tak máme nasadené drony. Minister vnútra SR Roman Mikulec situáciu pozorne rieši a koordinuje v prospech riešenia tejto problematiky," napísal rezort vnútra v reakcii.

Ministerstvo píše, že prostredníctvom Policajného zboru už niekoľko mesiacov intenzívne reaguje na zvýšenú nelegálnu migráciu na tzv. balkánskej trase. Posilnili hliadkovú činnosť v blízkosti slovensko-maďarskej hranice, ako aj na hlavných ťahoch smerujúcich cez túto hranicu.

„Policajný zbor nepretržite spolupracuje s maďarskou políciou a to aj spoločnými zmiešanými hliadkami priamo na území Maďarska,“ dodáva ministerstvo.

Ministerstvo vnútra si myslí, že by Česi mali ukončiť kontroly na hraniciach so Slovenskom a radšej presunuli svoje sily na maďarské územie.

„Spolu s príslušníkmi nášho Policajného zboru, ktorí na maďarskom území už aktívne pomáhajú, by tak pomohli takpovediac ‚zabetónovať‘ maďarsko-srbskú hranicu, keďže nelegálni migranti k nám smerujú z Maďarska a následne do Česka,“ píše rezort vnútra vo vyhlásení.

Celá reakcia ministerstva vnútra

Ministerstvo vnútra v spolupráci s Policajným zborom a Migračným úradom kontinuálne pracuje na systémových riešeniach nelegálnej migrácie. O praktikách, ktoré zverejnila česká polícia, naše zložky vedia, rovnako tak máme nasadené drony. Minister vnútra SR Roman Mikulec situáciu pozorne rieši a koordinuje v prospech riešenia tejto problematiky.

Prostredníctvom Policajného zboru už niekoľko mesiacov intenzívne reagujeme na zvýšenú nelegálnu migráciu na tzv. balkánskej trase. Je posilnená hliadková činnosť v blízkosti slovensko-maďarskej hranice, ako aj na hlavných ťahoch smerujúcich cez túto hranicu. Policajný zbor nepretržite spolupracuje s maďarskou políciou a to aj spoločnými zmiešanými hliadkami priamo na území Maďarska, kontrolujú sa osoby vo vlakoch prichádzajúcich z Maďarska. Takisto aj vo vlakoch odchádzajúcich z Bratislavy do Viedne, a to v súčinnosti s rakúskou políciou.

Na hraniciach s Českom ako aj v prihraničných oblastiach je od zavedenia kontrol Českou republikou zvýšený výkon služby polície, v oblastiach sa pohybujú aj operatívni a teda neuniformovaní policajti, ktorí situáciu nepretržite monitorujú a vyhodnocujú. Súčasťou je aj online výmena informácií o aktivitách prevádzačov medzi operatívnymi zložkami polícii susedných štátov. Jednou z možností, o ktorej uvažujeme, je nasadiť vojakov na zabezpečenie poriadku v blízkosti hraníc, o tom však musí rozhodnúť vláda.

Od 29. 9. do 30. 10. bolo na území SR zadržaných cca 2588 nelegálnych migrantov do západobalkánskej trasy (92,2 percenta z toho sýrskej príslušnosti) a v súvislosti s tým 44 prevádzačov (od začiatku roka 2022 bolo zadržaných viac ako 150 prevádzačov v súvislosti s nelegálnou migráciou zo západného Balkánu.

Pred pár dňami sme vyslali 40 policajtov na plnenie úloh na vonkajšej hranici Maďarska so Srbskom, plánujeme vyslať aj ďalších do 30 policajtov do oblasti západného Balkánu v rámci agentúry Frontex, od zavedenia kontrol Maďarskou republikou nemáme evidovaný žiaden trestný čin ani priestupok a dokonca ani podozrenie na spáchanie trestného činu či priestupku nelegálnymi migrantmi.

Riešením, ktoré by v procesoch v praxi reálne pomohlo by bolo, keby kolegovia z Česka ukončili kontroly na hraniciach s našou krajinou, ktoré si vyžadujú európsku notifikáciu a presunuli svoje sily na maďarské územie. Spolu s príslušníkmi nášho Policajného zboru, ktorí na maďarskom území už aktívne pomáhajú, by tak pomohli takpovediac „zabetónovať“ maďarsko-srbskú hranicu, keďže nelegálni migranti k nám smerujú z Maďarska a následne do Česka.

Slovenský rezort vnútra už niekoľkokrát poslal českej strane notifikáciu, aby dodržiavala pravidlá. Kontroly na vnútorných hraniciach v zmysle schengenskej dohody majú byť až posledným riešením.

Migrantov zo Sýrie a Afganistanu nesmieme zaisťovať proti ich vôli kvôli ľudským právam a európskej legislatíve. Tých je prevažná väčšina a sú nevyhostiteľní, lebo v krajinách ich pôvodu je vojna. Zaisťujeme ich len na krátky čas kvôli evidencii v systémoch cudzineckej polície a kvôli odobratiu biometrie. Ak už raz boli evidovaní a majú potvrdenie, môžu sa voľne pohybovať. Nemajú záujem o ponúkané krátkodobé prichýlenie, sú informovaní aj v arabčine a v angličtine, napriek tomu sa chcú čo najskôr dostať preč, väčšinou do Nemecka za príbuznými a známymi. Predpokladá sa, že od nich majú aj finančne prostriedky na cestu. O azyl u nás nežiadajú.

Pre ich evidenciu na území SR sme dočasne vytvorili vysunuté pracovisko OCP na OO PZ v Brodskom. Dostávajú aj informačné letáky o možnostiach núdzového prístrešku. Núdzové ubytovanie je/bude k dispozícii v budovách v Rohovciach a v Opatovskej Novej Vsi.

Oddýchnuť a občerstviť sa môžu v stanoch postavených v tejto lokalite, stany sú im k dispozícii aj na OCP v Bratislave na Regrútskej ulici. Ďalšie miesta na vybudovanie dočasných prístreškov máme vytipované a na ich zriadení spolupracujeme s príslušnými okresnými úradmi. Na pomoc a spoluprácu pri prevádzkovaní týchto núdzových prístreškov sme oslovili dobrovoľníkov a neziskové organizácie.

Ministerstvo vnútra prostredníctvom Úradu hraničnej a cudzineckej polície, krajských a okresných riaditeľstiev Policajného zboru, odboru hospodárskeho zabezpečenia Sekcie ekonomiky, Sekcie krízového riadenia a príslušných okresných úradov vykonávajú všetky potrebné zabezpečovacie práce týkajúce sa nelegálnych migrantov a to aj nad rámec zákonných povinností štátu tak, aby bol udržiavaný verejný poriadok.

108 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #migrácia