Dva dni spomienok: Všechsvätí a Dušičky. Cintoríny budú otvorené do večera

Katolícka cirkev si v utorok pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých svätých. Na stredu 2. novembra pripadá Pamiatka zosnulých, ľudovo známa ako Dušičky.

, 01.11.2022 08:36
Dušičky, Sviatok všetkých svätých, Pamiatka... Foto: ,
Cintoríny sa rozžiarili sviečkami, ľudia si pripomínajú svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nimi.
debata (1)

Oba dni charakterizujú spomienky na tých, ktorí už nie sú medzi nami, návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch blízkych a ich zdobenie kvetmi. Aj keď v novemberi sa obvykle cintoríny zatvárajú skôr, začiatkom mesiaca práve pre tieto sviatky bývajú dlhšie otváracie hodiny.

VIDEO: Tajuplná atmosféra Dušičiek. Spomínajte na svojich blízkych.

Na Slovensku je 1. november od roku 1994 dňom pracovného pokoja. Cirkev a veriaci si v tento deň spomínajú a modlia sa za všetkých svätých, ale aj za predkov, ktorí neboli vyhlásení za svätých, ale žili statočným a čestným životom a vedeli sa obetovať za iných. Cirkev oddávna spája s týmto sviatkom nádej na vzkriesenie. Duchovní zvyčajne pripomínajú, že tento deň má byť dňom radosti a nádeje, nie strachu či smútku.

Počas Sviatku všetkých svätých sa okrem svätých omší v kostoloch môžu konať na cintorínoch omše a pobožnosti za zosnulých.

Sviatok všetkých svätých sa prvýkrát slávil v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Panteón, a zasvätil ho Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom. Neskôr pápež Gregor III. (731 – 744) zmenil slávenie všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých.

Pamiatku zosnulých zaviedol v roku 998 opát Odilo v benediktínskom kláštore Cluny. Prvého novembra večer začali vyzváňať a spievať žalmy za mŕtvych a na druhý deň slúžiť veľkú zádušnú omšu. Tento zvyk sa čoskoro rozšíril v celej západnej cirkvi. Na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva ľudia na cintorínoch zapaľujú sviečky.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Dušičky #Sviatok všetkých svätých #Pamiatky zosnulých
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy