Poslanci sa do práce vrátia až budúci týždeň, SaS: Svojvôľa Kollára

Schôdza Národnej rady, ktorú minulý týždeň prerušili pre kybernetický incident, bude pokračovať v utorok 8. novembra od 9.00 h. Informoval o tom predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na stredajšej tlačovej konferencii. Dodal, že v tejto súvislosti už podali trestné oznámenie a polícia vyšetruje, či incident spôsobila nedbanlivosť alebo úmysel.

02.11.2022 12:32 , aktualizované: 15:32
pčolinský kollár Foto: ,
Peter Pčolinský (vľavo) a Boris Kollár.
debata (16)

„Je tam trestné oznámenie, polícia to vyšetrí,“ podčiarkol Kollár. Uvidí sa, či pôjde o priestupok, trestný čin a aký bude ďalší postup. Podľa jeho slov incident spôsobil jeden z poslancov, nechcel však povedať meno ani to, či je z koalície alebo opozície. K problému došlo v miestnosti kultúrneho výboru. Z jeho pohľadu však nešlo o úmysel.

Šéf parlamentu priblížil, že problém sa začal o 10.43 h vo štvrtok, teda ešte pred hlasovaním, a následne začali kolabovať jednotlivé systémy. „Vo vnútornom segmente počítačovej siete bola identifikovaná nadmerná neželaná komunikácia. Prejavovalo sa to vysokým zaťažením systémových zdrojov na úrovni CPÚ na jednotlivých počítačoch,“ uviedol Kollár a priblížil ďalšie technické parametre incidentu.

kollár Čítajte viac Zlý kábel a podľa Matoviča zlomyseľnosť. Parlament odstavila náhodná chyba

Deklaroval, že v NR SR budú aplikované všetky odporúčania Najvyššieho bezpečnostného úradu (NBÚ). Podľa vlastných slov si dal Kollár vypracovať správu, prečo nebol chránený ten konkrétny bod, na ktorom problém nastal. Pýta sa, ako je možné, že takáto banalita zablokovala celý parlament a priebeh schôdze. Po vyhodnotení situácie zaujme stanovisko. Ak sa potvrdí úmysel, nevylúčil vyvodenie zodpovednosti.

Zemanová: Nemal súhlas grémia

Poslanecký klub strany Sloboda a Solidarita (SaS) zásadne nesúhlasí, aby schôdza pokračovala až v utorok, uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. „Považujeme za neprijateľné, aby si poslanci takto bezdôvodne predlžovali jesenné prázdniny. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nemal súhlas grémia, aby schôdzu svojvoľne preložil na budúci týždeň," dodala Zemanová. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu sa hackerský útok nepotvrdil už v piatok 28. októbra. Poslankyňa ďalej uviedla, že Kollár avizoval pokračovanie parlamentnej schôdze po otestovaní hlasovacích prístrojov. „Testovanie hlasovania malo byť dnes, zajtra sme mohli kľudne rokovať," myslí si Zemanová.

Poslankyňa ďalej uviedla, že celá situácia svedčí o anarchii vo vedení NR SR a taktiež môže ísť podľa jej slov o úmysel. „Podľa Kollára za všetko opäť môže zlá SaS. Môžeme za chaotické vládnutie, aj za prepadávanie bodov. Sám povedal, že máme len 13 percent poslancov v parlamente. Ako ho môžeme blokovať?" pýta sa poslankyňa. Zároveň dodala, že menšinová vláda nemá dostatok poslancov a počíta každý jeden hlas. „Nechce rokovať, pokým nebudú mať napočítaný dostatok," myslí si predsedníčka poslaneckého klubu. „Keby sa toto dialo v riadne funkčnej krajine, takýto predseda parlamentu by už podal demisiu," doplnila.

Kollár „konšpirácie“ SaS, že koalícia nemala dostatok poslancov, a preto sa schôdza prerušila. Tvrdí, že vo štvrtok mali v pléne počty na to, aby im návrhy prešli. „Toto by som očakával od inej strany, nie od SaS,“ povedal. Podotkol, že SaS síce namieta blokovania schôdzí, no sama to občas robí.

Čo sa týka ďalšieho priebehu schôdze, v parlamente budú simulovať hlasovania a kontrolovať, či všetko funguje a či nikde nedochádza k podobným problémom. Pri hlasovaní v utorok dajú po hodine prestávku. Kollár ozrejmil, že zákonodarcovia musia byť pozorní, pretože ich čaká množstvo zákonov a hlasovaní.

Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) zdôraznil potrebu preskúšať systém. Argumentuje schvaľovaním závažných zákonov, ako napríklad štátny rozpočet.

Schôdzu NR SR prerušili vo štvrtok pre technické problémy. Kollár hovoril o závažnom kybernetickom incidente. Počas dňa mali poslanci odhlasovať desiatky návrhov zákonov, ktoré už prerokovali. Niekoľko dní sa totiž plénum venovalo len prerokúvaniu návrhov a poslanci nehlasovali.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #NRSR