Šeliga podáva na prokuratúru podnet na obnovenie vyšetrovania únosu Vietnamca

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva na Generálnu prokuratúru podnet na obnovenie vyšetrovania únosu Vietnamca z roku 2017. Ako argumentoval, existuje dôvodné podozrenie, že slovenský vládny špeciál a slovenské štátne orgány boli zapojené do únosu vietnamského občana. Poukázal tiež na prebiehajúci súd v Nemecku s mužom zapojeným do únosu.

04.11.2022 10:57 , aktualizované: 18:21
debata (20)

„Nemci hovoria, že skutok sa stal, že to treba vyšetriť. Jedného už odsúdili a ďalší je obžalovaný a beží súd. Nerobme si medzinárodnú hanbu, netvárme sa, že s týmto nič nemáme, že sa tu nič nestalo,“ vyhlásil poslanec. Verí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka začne konať a bude riešiť podozrenie, že „niekto z bývalej vlády a polície kryl a pomáhal unášať vietnamského občana“.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko sa v tejto súvislosti zaoberalo možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

Tento týždeň sa v Nemecku v súvislosti s únosom začal proces s 32-ročným vietnamským občanom. Obžalovaný je na berlínskom súde zo špionážnej činnosti a spoluúčasti na trestnom čine obmedzovania osobnej slobody. V roku 2018 odsúdili v Nemecku v prvom procese súvisiacom s týmto prípadom Vietnamca Longa N. H. za účasť na únose takmer na štyri roky väzenia. Tento verdikt je právoplatný.

Šeliga podľa prokuratúry klame

Bratislavská Krajská prokuratúra v reakcii na Šeligove vyjadrenia uviedla, že vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje. Vec sa aktuálne nachádza v štádiu prípravného konania.

O vykonaní ďalších potrebných procesných úkonov bude podľa prokuratúry možné rozhodnúť až po doručení výsledkov všetkých žiadostí o medzinárodnú justičnú spoluprácu a oboznámení sa s ich obsahom.

„Tvrdenie poslanca Národnej rady SR o tom, že uvedená trestná vec bola ‚odmietnutá‘ a zo strany Krajskej prokuratúry Bratislava sa jej nevenuje žiadna pozornosť, sa taktiež nezakladá na pravde a nezodpovedá aktuálnemu stavu konania,“ komentovala prokuratúra. Šeligove tvrdenia považuje za „nekorektnú snahu politika vyvolať vo verejnosti dojem nečinnosti orgánov činných v trestnom konaní“.

Podľa prokuratúry napriek urgenciám dosiaľ nedostali výsledky žiadostí o právnu pomoc adresovaných orgánom Vietnamskej socialistickej republiky z apríla 2020 a augusta 2021. Ich predmetom sú výsluchy osôb, vrátane samotného poškodeného, ktorý mal byť unesený.

Slovenské orgány tiež požiadali Nemecko o výsluch obžalovaného Vietnamca, s ktorým aktuálne prebieha súdny proces. Prokurátorka bratislavskej Krajskej prokuratúry v súvislosti s prebiehajúcim súdnym konaním v Nemecku vypracováva tiež ďalšiu žiadosť, ktorej predmetom bude zadováženie súvisiacich listinných podkladov vrátane obžaloby.

V priebehu prípravného konania si prokuratúra vyžiadala aj listinné podklady, vrátane rozsudku, týkajúce sa prvého súdneho procesu v Nemecku, ktorý sa týkal zapojenia osoby vietnamskej štátnej príslušnosti do únosu. „V tomto rozsudku nie je žiadna zmienka o zapojení či účasti slovenských osôb či orgánov na únose vietnamského občana,“ doplnila KP Bratislava.

Prokuratúra vyzvala politikov, aby bez znalosti spisov špekulatívnym spôsobom nemanipulovali verejnú mienku v trestných veciach, ktoré nie sú právoplatne skončené a aby tak neprípustným spôsobom nezasahovali do činnosti orgánov činných v trestnom konaní.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Šeliga #Trinh Xuan Thanh #kauza únosu Vietnamca