NRSR: Hlasovanie by malo fungovať aj v prípade kybernetických incidentov

V parlamente sa zrealizovali riešenia na zabezpečenie funkčnosti hlasovacieho zariadenia aj v prípade kybernetických incidentov. Uviedla to hovorkyňa predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) Michaela Jurcová v súvislosti s prebiehajúcim testovaním hlasovacieho zariadenia. Zároveň vo štvrtok komplexne vymenili zariadenia v uzle počítačovej siete, v ktorej lokalizovali pôvodcu incidentu.

04.11.2022 14:37
debata (8)

„Odborní zamestnanci Kancelárie NR SR pripravili a realizovali riešenia zamerané na segmentáciu počítačovej siete tak, aby aj v prípade náhodného vzniku identického alebo podobného kybernetického incidentu bolo možné zabezpečiť kontinuálnu prevádzku hlasovacieho zariadenia v rokovacej sále NR SR,“ uviedla Jurcová. Riešenia zrealizovali aj na základe konzultácií s Národným bezpečnostným úradom (NBÚ).

V piatok kancelária pokračuje v konfigurácii aktívnych sieťových prvkov s dôrazom na aplikáciu všetkých odporúčaní NBÚ. „Následne bude prebiehať verifikácia použitých nastavení formou systematických, náhodných aj behaviorálnych prístupov a testov,“ doplnila hovorkyňa.

Technické problémy si minulý štvrtok vyžiadali prerušenie schôdze NR SR. Hovorilo sa o závažnom kybernetickom incidente. Spôsobil ho poslanec Róbert Halák (OĽANO), ktorý tvrdí, že nešlo o úmysel a chybu si priznal. Podľa svojich slov podvedome zapojil odpojený voľný kábel v miestnosti kultúrneho výboru. Schôdza bude pokračovať v utorok 8. novembra. Incident podľa predsedu parlamentu vyšetruje polícia.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #NRSR