Liberáli vs. konzervatívci: Kto môže za narastajúcu nenávisť? A je nálepkovanie dobrou cestou?

Teroristický útok v Teplárni - ojedinelý prípad či systematický problém? Chladnokrvná vražda zradikalizovaného tínedžera rozvírila diskusné hladiny. Preto je načase dostať sa pod povrch.

05.11.2022 06:00

Aké sú podľa vás príčiny narastajúcej nenávisti na Slovensku? A ako by sme to mali riešiť?

Zapojte sa do aktuálnej diskusie a pomôžte nájsť riešenia stavu, ktorému nečinnosť zjavne nepomáha.

Ďakujeme, že diskutujete slušne!

Prečo sa pýtame?

Vražda otriasla Slovenskom. Jedni za to vinia politikov, ktorí si problémy LGBTI+ komunity roky nevšímajú alebo z nich rovno robia terč pre svoju politickú kampaň. Z ich pohľadu veci veľmi nepomáha ani vysoká miera homofóbie slovenského obyvateľstva, ktorá sa často zneužíva.

Na druhej strane je zas názorový prúd, podľa ktorého ide o ojedinelý prípad, pre ktorý by sme nemali robiť urýchlené závery. Vraj sa nemá „tancovať na hroboch” dvoch mladých ľudí. Z tohto pohľadu by sme mali nechať vychladnúť rozvírené emócie a neprijímať urýchlené zmeny na zlepšenie životných podmienok LGBTI+ komunity.

Je tragédia vyústením systematického problému, ktorý treba riešiť? A čo sa zmenilo, že v spoločnosti bujnie agresivita a intolerancia?

Je za tým nástup sociálnych sietí, ekonomická neistota, nárast populizmu či aj ďalšie príčiny, ktoré sa vzájomne podporujú?

Mali by sme tolerovať netolerantných?

Ďalším okruhom diskusie je hľadanie riešení narastajúceho napätia v spoločnosti, v ktorej to vrie. Verejnú diskusiu zaplavujú vyhrotené či extrémne vyjadrenia, vulgarizmy a hanlivé nálepkovanie „tých druhých”.

Čo by sme mali zmeniť, aby sme znižovali sociálne napätie? Čo robiť, aby sme sa odvrátili z cesty k „občianskej vojne”?

Čo si myslíte vy?

Je podľa vás cestou slušný a vecný dialóg? Alebo by sme mali tvrdšie zakročiť proti radikálom, „travičom studní” a celkovo voči tým, ktorí šíria nenávisť? Je dôležité tolerovať aj tých, ktorí toleranciu aplikujú selektívne?

Zapojte sa do slušnej diskusie a nájdime spoločnú reč!

O projekte

Diskusiu zastrešuje občianske združenie DEMDIS, ktorého mediálnym partnerom je denník Pravda. Cieľom spolupráce je zapájanie širokej verejnosti do slušnej diskusie a nachádzanie konsenzu v polarizovanej spoločnosti.

Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Ako funguje diskusia cez Polis zas na tomto linku.

Ďakujeme, že diskutujete slušne!

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #nenávisť #tepláreň #konzervatívci #liberáli #demdis #streľba na Zámockej