Heger: Materiál, ktorý bol poslaný do Ruska a Iránu, sankcie neporušil

Existujú konkrétne položky, ktoré nemôžu byť poslané do Ruska a Iránu, tie sú kontrolované a strážené. Ten materiál, ktorý bol poslaný do týchto krajín, neporušil sankcie, čo je kľúčové, uviedol v politickej relácii RTVS Sobotné dialógy premiér Eduard Heger (OĽaNO) o vývoze tovaru dvojakého použitia do Ruska a Iránu. Firmy môžu tento materiál aj naďalej vyvážať.

05.11.2022 13:53
Heger Foto: ,
Predseda vlády SR Eduard Heger.
debata (8)

„Kým materiály, nie sú na sankčnom zozname, nemôžeme zakázať vyvážať ich do týchto krajín. Sankčné balíky sa vyvíjajú, dopĺňajú sa do nich nové materiály, aj osoby, avšak sankčný zoznam môže zmeniť len Európska rada,“ povedal premiér.

dron Čítajte viac Podporuje Slovensko Putinovu vojnu? Motory v zostrelených dronoch sú údajne z Prievidze VIDEO: Premiér k vývozu tovaru do Iránu
Video

Výsledky samosprávnych volieb ovplyvnila nálada v spoločnosti

Výsledky spojených volieb odrážajú náladu v spoločnosti, ktorú výrazne ovplyvňuje obdobie striedajúcich sa kríz, povedal Heger. Zdôraznil, že pre OĽANO je dôležitým výsledkom obhajoba mandátu Eriky Jurinovej a Jozefa Viskupiča na postoch predsedov Žilinského a Trnavského samosprávneho kraja. „Aj pri nepopulárnych opatreniach, ktoré vláda musí robiť, ľudia vidia, že títo naši kandidáti pracujú kvalitne a starajú sa o rozvoj regiónov, preto im opätovne dali dôveru,“ zhodnotil Heger.

Peter Pellegrini Čítajte viac Smer utŕžil ďalšiu porážku: Hlas ho prevalcoval. Fico teraz bude Pellegriniho vábiť

Neúspech viacerých poslancov OĽANO v Národnej rade SR kandidujúcich do obecných a regionálnych zastupiteľstiev vníma vo všeobecnom rozmere signálu, ktorý dáva verejnosť poslancom parlamentu, a to naprieč celým politickým spektrom. „Je to zaujímavý odkaz, akoby im hovorili – zostaňte v Národnej rade a venujte sa práci tam,“ nazdáva sa premiér.

Priznal, že nie je spokojný s roztrieštenosťou demokratických síl, ktorú odhalili samosprávne voľby, na druhej starne ho teší fakt, že voliči odmietli zástupcov extrémizmu a populizmu.

Pri pomoci ľuďom reaguje vláda pravidelne a systémovo

Premiér odmieta kritiku opozície, že balík vo výške 15,6 milióna eur a jednorazový príspevok 100 eur pre skupiny ľudí, ktoré neboli zahrnuté do predchádzajúcej inflačnej pomoci, je almužnou. Pýta sa, čo robili predchádzajúce vlády pri pomoci ohrozeným skupinám, pripomína zároveň, že štát pristupuje k opakovanému vyplácaniu prostriedkov, ktoré majú zmierňovať dosahy inflácie a zdražovania, poukazuje zároveň na doteraz iniciované opatrenia týkajúce sa napríklad zvýšenia prídavkov na deti, daňového bonusu, ale i zastropovania cien energií. „Reagujeme opakovane, pravidelne, reagujeme systémovo,“ zdôraznil premiér o formách pomoci.

Uistil tiež, že samosprávam bude štát kompenzovať výpadky z príjmov, ktoré spôsobia legislatívne zmeny a zvýšenie daňového bonusu. O forme má pravidelne hovoriť so zástupcami samospráv. „Riešenia dopracovávame a budeme ich mať nachystané tak, aby platili na budúci rok,“ zdôraznil.

Matovič, Heger, Kollár Čítajte viac Heger s Matovičom prichádzajú s riešením drahých energií: Zastropujú sa ceny plynu a elektriny

V prípade ochrany domácností pred zdražovaním energií Heger informoval, že riešenia chce predstaviť v rámci komplexného balíka opatrení na konci novembra, v súčasnosti sa podľa jeho slov majú dolaďovať už len detaily. Potvrdil, že vláda chce ísť cestou zastropovania ceny. "Nastavíme ju tak, aby bola únosná pre všetky domácnosti a pôjde o atraktívnu cenu v regióne,“ zdôraznil.

Pripustil, že ak by pri určitých typoch domácností i tak vznikal problém, riešenie je v dodatočných adresných dotáciách.

Premiér tiež pripomenul, že vláda v rámci pomoci pre podniky myslí aj na energeticky náročné firmy. Treba k nim podľa neho pristupovať individuálne. „Ak by ste zobrali len jednu záplatu, môže sa stať, že by to nesadlo,“ podotkol Heger s tým, že riešenia by mohli nájsť do konca mesiaca.

V súvislosti s návrhom budúcoročného štátneho rozpočtu odmietol, že by si vláda brala podnikateľov za rukojemníkov. „Je to nezmysel. Za rukojemníkov si ich berú tí, ktorí za rozpočet nechcú hlasovať,“ poznamenal. Gro rozpočtu podľa neho tvorí pomoc ľuďom. Potvrdil, že o podpore chce rokovať s opozičnou stranou SaS, a nezaradenými poslancami Tomášom Valáškom a Miroslavom Kollárom.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Eduard Heger