K pochybnému vývozu tovaru do Ruska a Iránu zasadne Bezpečnostná rada

Bezpečnostná rada SR sa zíde v stredu, dominovať jej bude migračná kríza aj export tovarov do Iránu a Ruska, potvrdila hovorkyňa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) Ľubica Janíková.

07.11.2022 11:13 , aktualizované: 16:24
Ukrajina Rusko vojna Cherson útok uarus Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (6)

Najbližšie sa uskutoční riadne a dlhodobo plánované zasadnutie Bezpečnostnej rady už túto stredu 9. novembra. Predmetom rokovaní, tak ako vždy, sú pravidelné aj aktuálne témy," ozrejmila Janíková.

V reakcii na výzvu SaS, aby premiér zvolal mimoriadne rokovanie rady, uviedla, že Heger tak robí vždy, keď si to situácia vyžaduje. Liberáli totiž v pondelok vyzvali predsedu vlády, aby zvolal mimoriadne rokovanie rady práve k vývozu tovaru do Ruska a Iránu, ale aj k migračnej kríze.

„Pochybný vývoz tovaru vojnovému agresorovi je nepriateľský akt voči Ukrajine. Tento škandál nemôže ostať bez odozvy s cieľom, aby sa na to čo najskôr zabudlo. Vývoz materiálu, ktorý môže slúžiť na vojenské použitie, musí byť okamžite prešetrený a najmä zastavený,“ uviedol predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (SaS).

Dôvod na zvolanie bezpečnostnej rady vidí aj v nezvládnutej situácii s migrantmi a v chaotickom konaní ministerstva vnútra. „Odpoveďou ministra vnútra na niekoľkokilometrové zápchy na hraniciach s ČR a potulujúcich sa migrantov bolo len absurdné postavenie stanového mestečka. Problém je však oveľa komplexnejší a mal by sa začať riešiť už na hranici s Maďarskom,“ podotkol Krúpa s tým, že bezpečnostná rada musí nahromadené problémy na východnej i západnej hranici urgentne riešiť.

Slovenskí colníci mali podľa medializovaných informácií púšťať množstvo tovaru aj dodávateľom ruských zbrojárskych firiem, Slovensko tak má pôsobiť ako zásobáreň ruskej armády. Situácii sa majú venovať finančný aj brannobezpečnostný výbor parlamentu.

Finančná správa odmieta, že by si neplnila svoje povinnosti. Upozornila, že ak sa tovar alebo osoba nenachádzajú na sankčnom zozname Európskej únie, nemajú možnosť zasiahnuť do zahraničných obchodných operácií. Premiér Eduard Heger dal situáciu preveriť.

dron Čítajte viac Podporuje Slovensko Putinovu vojnu? Motory v zostrelených dronoch sú údajne z Prievidze
6 debata chyba
Viac na túto tému: #migračná kríza #vojna na Ukrajine #strana SaS