Na januárové referendum vyčlení vláda vyše desať miliónov eur

Na referendum, ktoré sa uskutoční v januári, sa vyčlení vyše 10,4 milióna eur. Z toho má ísť viac ako 8,7 milióna pre ministerstvo vnútra a vyše 1,6 milióna pre Štatistický úrad SR. Vyplýva to harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia referenda, ktorý v stredu schválila vláda.

09.11.2022 14:23
Referendum Foto: ,
debata (2)

„Časť výdavkov bude hradená v rozpočtovom roku 2022 vo výške 5 344 161 eur a zostávajúca časť vo výške 5 134 262 eur pôjde na ťarchu rozpočtu 2023,“ uviedol rezort vnútra v materiáli.

Finančné prostriedky určené pre ministerstvo budú použité najmä na mzdy a odmeny členom komisií, tlač hlasovacích lístkov, metodických a informačných materiálov a volebných tlačív, na zabezpečenie hlasovania poštou, na činnosť volebných komisií, na vybavenie volebných miestností, na ochranu verejného poriadku, na výdavky spojené s volebnými miestnosťami a na elektronické komunikačné spojenie volebných komisií.

Financie pre štatistický úrad podľa materiálu zahŕňajú výdavky na spracovanie výsledkov referenda. V predloženom harmonograme sú uvedené úlohy pre ústredné orgány štátnej správy, okresné úrady a obce s termínmi ich plnenia.

Vytvoria sa tak podmienky k organizačnému, materiálnemu a technickému zabezpečeniu prípravy a vykonania referenda. Ide napríklad o tlač a distribúciu tlačív pre referendum, vytvorenie volebných orgánov, zabezpečenie hlasovania poštou zo zahraničia či spracovania výsledkov referenda.

Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie sa uskutoční v sobotu 21. januára 2023. Inicioval ho Smer s ďalšími opozičnými stranami. Žiadali dve otázky, tú o bezodkladnej demisii vlády dala prezidentka posúdiť Ústavnému súdu SR. Ten vyhlásil, že nie je v súlade s ústavou. Otázka preto v referende nebude.

Zuzana Čaputová Čítajte viac "Nevyžiadaná právna rada". Prezidentka vyškolila Fica a ďalších z práva
2 debata chyba
Viac na túto tému: #referendum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy