Mikulec na juhu Maďarska: Tlak na vonkajšiu hranicu Schengenu je obrovský

Aj napriek masívnym opatreniam, ktoré Maďarsko zaviedlo, je tlak na vonkajšiu schengenskú hranicu obrovský. Uviedol to na tlačovej konferencii pri juhomaďarskej obci Hercegszántó minister vnútra SR Roman Mikulec. Spolu s policajným prezidentom Štefanom Hamranom navštívil príslušníkov Policajného zboru SR pomáhajúcich v ochrane maďarsko-srbských hraníc, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

14.11.2022 09:24 , aktualizované: 15:25
debata (5)

Podľa Mikulcových slov nie je situácia na maďarsko-srbských hraniciach jednoduchá napriek tomu, že je tam postavené masívne oplotenie.

„Tlak na vonkajšiu hranicu – v tomto prípade srbsko-maďarskú – je obrovský, a aj pri tých masívnych opatreniach nie je možné na sto percent zabrániť migrantom v prekročení hranice,“ povedal slovenský minister, ktorý pripomenul, že maďarským orgánom sa podarilo v tomto roku zabrániť už vyše 260 000 prípadom narušenia týchto hraníc.

Mikulec v prítomnosti maďarského ministra vnútra Sándora Pintéra ocenil spoluprácu s maďarskými policajtmi a dodal, že ochrana vnútorných hraníc Shengenu nie je taká účinná, ako ochrana vonkajšej hranice.

„Budeme vyvíjať tlak aj na Európsku komisiu a Frontex (Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežnú stráž) a ďalšie agentúry, aby toto bolo riešením nielen problému Maďarska, ale celoeurópskeho problému,“ povedal slovenský minister.

„Slovenskí policajti v Maďarsku chránia okrem vonkajších hraníc Európy a maďarských hraníc súčasne aj bezpečnosť svojej krajiny, pretože týmto potláčajú aj nelegálnu migráciu,“ pripomenul Pintér.

migranti, Brodské , Kúty, hranica, Čítajte viac Gyimesi Mikulcovi dôveruje, podľa Krúpu prespal pri migrácii ďalšiu krízu

Maďarský minister opakovane zdôraznil stanovisko svojej krajiny, že problémy nelegálnej migrácie by bolo potrebné riešiť mimo územia Európskej únie, podľa možnosti čo najďalej od nej.

Slovensko 20. októbra vyslalo na maďarsko-srbské hranice 40 policajtov. Maďarským kolegom tam pomáhajú zmierniť tlak vyvolaný nelegálnou migráciou. Mikulec vtedy zopakoval, že riešením nelegálnej migrácie je ochrana vonkajšej schengenskej hranice, nie kontroly na vnútorných hraniciach.

Slovenskí policajti pôsobia v zmiešaných hliadkach. Ich misia má zatiaľ trvať dva mesiace, potom sa má prehodnocovať.

Mikulec posledné týždne čelí kritike pre situáciu s nelegálnou migráciou. Opozícia preto podala návrh na jeho odvolanie, v utorok sa má konať mimoriadna schôdza parlamentu. V súvislosti s nelegálnou migráciou zaviedli hraničné kontroly na hraniciach so Slovenskom susedné Rakúsko i Česko.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #migrácia #migranti #Sándor Pintér #Roman Mikulec