Heger k dopadnutej rakete v Poľsku: Národné aj medzinárodné systémy sú plne v pohotovosti

Slovensko posilnilo svoju bezpečnosť. Národné aj medzinárodné systémy sú plne v pohotovosti. SR má zabezpečený vzdušný priestor tak, ako nikdy predtým. Uviedol to premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO) v súvislosti s dopadom rakety na územie Poľska.

, 16.11.2022 10:10, aktualizované: 11:25
heger naď káčer Foto: ,
Na snímke zľava premiér Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.
debata (131)

Naď deklaroval, že sa robia všetky opatrenia na zaistenie bezpečnosti slovenského územia a občanov. „Môžem potvrdiť, že sú tu monitorovacie systémy, ktoré sú nasadené zo strany rôznych spojencov v rámci NATO, rôzne drony a podobné systémy, ktoré zaisťujú prehľad nad priestorom,“ dodal.

VIDEO: Premiér Eduard Heger k pádu rakety v Poľsku: Sme zabezpečení ako nikdy predtým.

Nedá sa podľa Naďa na Slovensku vylúčiť podobný scenár ako v Poľsku. Ľudia by mali byť opatrní a obozretní. „Riziko, že sa podobný incident stane, tu stále existuje a bude existovať, pokiaľ Rusko bude vo vojne s Ukrajinou, pretože my sme susediaca krajina,“ podotkol Heger. Je podľa neho nevyhnutné, aby Rusko zastavilo „nezmyselné útočenie“ na Ukrajinu.

poľsko, ostreľovanie, ukrajina Čítajte viac Raketa, ktorá dopadla do Poľska, zabila dvoch ľudí. Varšava zvyšuje pohotovosť vojenských jednotiek

Tri scenáre

Dopad rakety v Poľsku mohol mať podľa ministra obrany tri scenáre. Mohlo ísť o ruskú strelu, ktorá omylom zasiahla Poľsko, alebo o zmenu trajektórie ruskej rakety po zásahu ukrajinskou armádou či minutý cieľ. „Každá z týchto možností znamená, že to bola reakcia na ruskú agresiu,“ poznamenal.

Poliaci budú partnerov v NATO informovať o svojich požiadavkách. Ak budú žiadať ďalšiu ochranu, bude to podľa Naďa legitímne. „Ak diskusia pôjde cestou, že budeme robiť také opatrenia, aby tam bol presah aj nad územie Ukrajiny, aby sme zabránili dopadu tesne za hranicou NATO, aj to je legitímna požiadavka,“ skonštatoval. Naď deklaroval, že stoja za Poľskom a budú súhlasiť s akýmkoľvek návrhom, s ktorým príde.

VIDEO: Ruské rakety dopadli do Poľska – prvé zábery.
Zdroj: WarNewsPL

Premiér zároveň varoval ľudí, aby dávali pozor, aké správy sa šíria na internete. Potvrdil, že už zaznamenali dezinformácie. „Buďte prosím obozretní a overujte si každý zdroj,“ vyzval.

V súvislosti so šírením dezinformácií šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer uistil, že „monitorujú celú galérku“ hoaxov, snažiacich sa spochybniť zodpovednosť Ruska. „My čerpáme z absolútne overených spravodajských zdrojov, na základe toho konáme,“ uviedol o rozhodnutiach vlá­dy.

Margarita Simonian Čítajte viac Padla či napadla? Predpona nás delí od tretej svetovej, špekulujú Rusi o rakete

V Poľsku prišli v utorok (15. 11.) popoludní o život dvaja ľudia po výbuchu v sušičke obilia v obci Przewodów neďaleko hraníc s Ukrajinou. Za výbuch podľa poľských orgánov môže bojová raketa. Poľský prezident Andrzej Duda uviedol, že vyšetrovatelia ešte nevedia s istotou povedať, kto raketu vystrelil, ani kde bola vyrobená. Rusko správy o možnom dopade svojich rakiet v Poľsku poprelo a označilo ich za „úmyselnú provokáciu s cieľom vyhrotiť situáciu“.

Podľa zdroja agentúry Reuters zo Severoatlantickej aliancie povedal dnes americký prezident Joe Biden na rokovaní zástupcov G7 a NATO, že výbuch spôsobila strela ukrajinskej protivzdušnej obrany. Biden už skôr povedal, že vzhľadom na trajektóriu strely je nepravdepodobné, že by raketa bola odpálená z Ruska.

S-300 Čítajte viac Bola to ukrajinská strela S-300, tvrdí generál Surovikin
131 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #Jaroslav Naď #vojna na Ukrajine #Eduard Heger #výbuch rakety v Poľsku
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy