Čaputová: Incident v Poľsku opätovne ukázal solidaritu medzi spojencami NATO

Incident, pri ktorom v utorok večer dopadla na územie Poľska raketa, ukázal solidaritu a dobré vzťahy medzi spojencami v rámci Severoatlantickej aliancie. Povedala to v stredu prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy Prahy, informuje spravodajkyňa TASR.

16.11.2022 15:26 , aktualizované: 16:17
Čaputová Foto: ,
Na snímke sprava rektorka Univerzity Karlovej Milena Králíčková, prezidentka SR Zuzana Čaputová, novinárka českého Deníka N Karolína Klinková a vedúci akademickej sekcie Politologického klubu Benjamin Horák v Prahe 16. novembra 2022.
debata (17)

„Predovšetkým je dôležitou informáciou, že nešlo o úmyselný útok zo strany Ruska na Poľsko. Išlo o náhodnú udalosť s tým, že bola spôsobená z ukrajinskej strany, ktorá sa bráni ruskej agresivite a stupňujúcemu sa bombardovaniu,“ povedala Čaputová s tým, že utorňajšie bombardovanie ukrajinského územia Ruskom bolo bezprecedentné.

heger naď káčer Čítajte viac Heger k dopadnutej rakete v Poľsku: Národné aj medzinárodné systémy sú plne v pohotovosti

Podľa prezidentky preto nie je potrebné prijímať rýchle a mimoriadne opatrenia. „Zároveň tento incident opätovne ukázal solidaritu a dobré vzťahy medzi spojencami v rámci Severoatlantickej aliancie, ktoré prispievajú napokon aj k nášmu bezpečiu,“ dodala Čaputová.

Raketa zasiahla poľnohospodársky objekt v poľskej obci Przewodów, ktorá leží len asi šesť kilometrov od ukrajinských hraníc, v utorok popoludní. Poľský prezident Andrzej Duda uviedol, že išlo zrejme o nehodu a nie zámerný útok. Je pritom pravdepodobné, že išlo o raketu ruskej výroby, ktorú vypálila ukrajinská protivzdušná obrana v reakcii na utorkové rozsiahle ruské raketové útoky.

VIDEO: Dopad rakety do Poľska – prvé zábery.

Video
WarNewsPL

Čaputová hovorila so Zemanom o Ukrajine či energetickej kríze

Český prezident Miloš Zeman v stredu privítal na Pražskom hrade slovenskú prezidentku Čaputovú. Uviedol to na sociálnej sieti Twitter hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. Hlavy štátov hovorili i o situácii na Ukrajine alebo energetickej kríze.

„Práve Deň boja za slobodu a demokraciu nám pripomína, ako majú Česi a Slováci k sebe blízko. Ďakujem pánovi prezidentovi za srdečné privítanie,“ napísala prezidentka na sociálnej sieti Facebook.

Prezidenti spolu hovorili o aktuálnej situácii na Ukrajine a tiež o riešení energetickej krízy. Podľa riaditeľa zahraničného odboru českej Kancelárie prezidenta republiky (KPR) Rudolfa Jindráka diskutovali aj o pripravovaných podujatiach v súvislosti s blížiacim sa 30. výročím rozdelenia Česko-Slovenska.

Čaputová si do Prahy prišla pripomenúť výročie Nežnej revolúcie. Popoludní sa zúčastnila na debate so študentmi Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej. Diskutovali o nenávistnej rétorike, prejavoch netolerancie a ich súvislosti s rozpadom demokracie v čase dezinformácií. Prezidentku na debatu pozvali študenti zo spolku Politologický klub.

Podvečer si Čaputová uctí pamiatku 17. novembra položením kytice a zapálením sviečky pri pamätníku Nežnej revolúcie na Národní tříde.

Slovenská prezidentka tradične navštevuje Prahu deň pred výročím Nežnej revolúcie. Pred rokom sa so Zemanom stretla v Ústrednej vojenskej nemocnici. Český prezident tam bol v tom čase hospitalizovaný. Zároveň si v tento deň prevzala najvyššie ocenenie hornej komory českého parlamentu – Striebornú medailu predsedu Senátu.

nežná revolúcia, demonštrácia, protest, námestie Čítajte aj November '89: Kam sme sa to dopracovali? A vylieči našu demokraciu len tvrdá ruka?
17 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Miloš Zeman #vojna na Ukrajine #Zuzana Čaputová #17. novembra #výbuch rakety v Poľsku