Vo štvrtok na výročie slobody do ulíc vyšli nahnevaní lekári. Vystriedali ich však aj sympatizanti antisystému, či extrémisti. Vládnych politikov by človek na 17. novembra v bratislavských uliciach hľadal márne. Prezidentka Zuzana Čaputová položila veniec k Bráne slobody na Devíne, naopak, premiér Eduard Heger (OĽaNO) si 17. november na Slovensku nepripomenul, lebo odcestoval do Lisabonu na zjazd európskych ľudovcov.
VIDEO: Čaputová a Kollár počas pietnej spomienky pri Bráne slobody„Zahranično-politcké aktivity sú potrebné, no predseda vlády Heger je potrebný doma pri riešení aktuálnych konfliktov. V situácii, keď je takýto sviatok a spoločnosť je v hlbokej kríze, by pri tom nemal chýbať," upozornil politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied.
Kolotoč protestov sa vo štvrtok v Bratislave krátko poobede roztočil pod taktovkou lekárov. Spolu so zástupcami ďalších zdravotníckych profesií pred Úradom vlády apelovali na kabinet, aby riešil stav slovenského zdravotníctva. Hovorili o nedostatku personálu, vyčerpaní zdravotníkov, zbytočných úmrtiach i potrebe dialógu.
VIDEO: Sme tu, aby sme mohli dobre liečiť, odkázali lekári vládeProtestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva zvolalo Lekárske odborové združenie na Námestie slobody v Bratislave. Na protest prišli desiatky až stovky ľudí. Lekárske odborové združenie (LOZ) vláde vyčíta nečinnosť v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov.
Podvedená opozícia
Po skončení protestu LOZ ulice zaplnili priaznivci Smeru. Strana totiž mala na Bratislavskom hrade snem. Po jeho skončení položilo vedenie Smeru veniec k pamätníku Alexandra Dubčeka a následne sa začal „autoprotest“. To znamená, že ľudia v kolóne áut trúbili od Petržalky po Úrad vlády a naspäť.
VIDEO: Autoprotest Smeru pred Úradom vlády„Ak sa pozrieme na vývoj za posledné dva roky, demokracia, sloboda, právny štát, sociálny štát dostali neuveriteľne na frak. Neostáva nám nič iné, ako varovať vládu a prezidentku a ratovať Slovensko, ktoré sa dostalo do zlej situácie,“ vyhlásil šéf Smeru Robert Fico. „Autoprotestom“ chcela strana podľa jeho slov pripomenúť vládnemu kabinetu a hlave štátu Zuzane Čaputovej, že tu sú a že krajina nie je v poriadku. Hovoril o rozvrate verejných financií či právneho štátu a marení referend. Samotný Fico, člen komunistickej strany, odkaz novembra 1989 zľahčuje a v minulosti vyhlásil, že si nežnú revolúciu „nevšimol“.
Odkaz 17. novembra si počas dňa uctilo aj mimoparlamentné hnutie Republika. „Je našou úlohou poučiť sa z histórie – v dobrom aj v zlom. Majme sa na pozore pred tými, ktorí chcú v mene ,pokroku' spoločnosť násilím prevychovávať a oponentov vraždiť či zatvárať,“ skonštatoval predseda hnutia Milan Uhrík. Ďalšie protestné zhromaždenie zvolala extrémistická strana ĽS NS Mariana Kotlebu.
Čítajte viac Hodnoty z Nežnej revolúcie si treba pripomínať. Inak sa nám to môže vypomstiťNa stretnutí viali ruské vlajky a kňaz vychvaľoval trnavského arcibiskupa Jána Orosha. Ten sa v poslednej dobe negatívne preslávil obežníkom, ktorý poslal kňazom. V ňom pochyboval, či obete útoku na Zámockej boli nevinné. Následne sa musel ospravedlniť a dodal, že „všetci ľudia sú hriešni“. Na proteste ĽS NS mala byť aj česká nazi-punková kapela Ortel. Tá však na stretnutí podľa informácií denníka Pravda odmietla vystúpiť. Podľa kotlebovcov v tom mali prsty odídenci z Republiky.
Sloboda nie je zadarmo
Politológ Marušiak zdôraznil, že 17. november je štátny sviatok a je sviatkom celej spoločnosti. „Tento dátum symbolizuje legitimitu súčasného politického systému,“ zdôraznil.
Aj preto sa podľa neho dá očakávať, že 17. novembra budú demonštrovať nielen tí, ktorí sa k nemu hlásia, ale aj časť systémovej opozície. Verejné vystúpenia totiž nie je možné zakázať a organizátor má len povinnosť akciu ohlásiť.
„Práve tieto sily sú v poslednej dobe mimoriadne aktívne a dominovali počas tohtoročných osláv Novembra, no ťažko povedať, či bolo toto výročie ukradnuté, alebo nie,“ podotkol. Za aktivity vyslovene antidemokratických síl, ako je ĽS NS a Republika, môže podľa neho aj neschopnosť súčasnej vlády, ktorá za túto situáciu nesie zodpovednosť.
Podľa Marušiaka však odkaz Novembra v spoločnosti rezonuje. „Najväčšie riziko je, že by sme si mohli myslieť, že tie zmeny z novembra 1989 sú nezvratné a že sloboda a demokracia sú samozrejmosťou,“ dodal.
Čítajte viac Kňažko: Matovič je katastrofa, opozícia s Ficom a Pellegrinim zasa kriminálna. Za výsledky volieb ale nemôže revolúcia