KDH k financovaniu Kusého kampane: Bola to chyba, no išlo o zákonný postup

Mimoparlamentné KDH tvrdí, že pri spolufinancovaní volebnej kampane neúspešného kandidáta na primátora Bratislavy Rudolfa Kusého nedošlo k žiadnemu zákonnému pochybeniu. Odmieta tiež, že by niekoho tajilo. Pripúšťa však, že sa mal použiť vhodnejší administratívny postup, a to v procesnej stránke prijímania darov.

19.11.2022 12:09
Milan Majerský, KDH Foto: ,
Milan Majerský
debata (9)

Zverejnením kompletného zoznamu darcov považuje predseda KDH Milan Majerský tému za uzatvorenú. „Hnutie postupovalo podľa zákona, ale spätne vyhodnocujeme, že odo dňa vyhlásenia volieb mal byť každý dar prijatý priamo na transparentnom účte KDH k regionálnym a komunálnym voľbám, aby mohli voliči okamžite vidieť, kto prispel na kampaň KDH,“ konštatuje hnutie v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Lenka Halamová.

Rudolf Kusý, ŠTS, Pezinok, rozhodovanie o väzbe Čítajte viac Kusý ide na slobodu, súd rozhodoval hodiny. Dni v cele ho zmohli

Pre KDH je to uzavretá téma

KDH uviedlo, že tento rok prijalo dary v celkovej výške 219.653 eur. Tie použili aj na volebné kampane svojich kandidátov i na volebnú kampaň hnutia. Okrem toho si KDH pre voľby zobralo pôžičku vo výške 100-tisíc eur. Dary a pôžička, teda financie mimo príspevku zo štátneho rozpočtu, predstavovali spolu 319 653 eur. Aby KDH rozptýlilo pochybnosti o údajnom zatajovaní darcov, zverejnilo ich kompletný zoznam. Celkovo ide o 124 darcov.

Video
Súd rozhoduje o väzbe pre Kusého, vyšetrovateľ obhajobe nedal spis. Študujeme ho až pred súdom, uviedla Mišíková.
Kusého priviedli na ŠTS v Pezinku

Súd rozhoduje o tom, či pôjde bývalý starosta bratislavského Nového Mesta do väzby.

Fotogaléria
Rudolfa Kusého priviedli na ŠTS v Pezinku
Rudolfa Kusého priviedli na ŠTS v Pezinku
+4Rudolfa Kusého priviedli na ŠTS v Pezinku

„Stanoviskom, ktorým sme zdanlivé nejasnosti zodpovedali nad rámec zákona, považujeme tému za uzavretú,“ odkazuje KDH. Majerský sa však nechal počuť, že ho nepresnosti v jeho vyjadreniach na túto tému mrzia. Odôvodnil to vyčerpanosťou po skončení kampane i nesprávnym pospájaním informácií. Právomocou na právne úkony vo veci financovania kampane bol poverený ústredný tajomník hnutia Marek Michalčík.

Video
Kusého privážajú na súd do Pezinku

KDH tiež skonštatovalo, že vyslovenie podpory Kusému ako kandidátovi na primátora Bratislavy bolo rozhodnutím mestských štruktúr KDH. Predsedníctvo KDH na základe výsledkov volieb očakáva vyvodenie politickej zodpovednosti vedenia bratislavského KDH. Policajný prezident Štefan Hamran 11. novembra povedal, že polícia preverí financovanie volebnej kampane neúspešného kandidáta na primátora Bratislavy Rudolfa Kusého. Mimoparlamentné hnutie KDH a Kusý, mali podľa Denníka N v kampani utajiť sponzorov.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #financovanie kampane #Rudolf Kusý #spojené voľby