Požiar v Národnom parku Malá Fatra mal spôsobiť nelegálne bivakujúci návštevník

Požiar v Národnom parku (NP) Malá Fatra mal vzniknúť v sobotu 12. novembra, keď sa nelegálne bivakujúci návštevník snažil pripraviť si jedlo na variči. Správa NP Malá Fatra o tom informovala na svojej webovej stránke.

20.11.2022 18:05
požiar les malá fatra hasiči horská služba Foto:
Požiar v Malej Fatre
debata (7)

Požiar vypukol v oblasti Hromového, v centrálnej časti NP a zhorela plocha dva hektáre. „V čase požiaru fúkal vietor severných smerov, teda z oblasti Hromového sa oheň šíril smerom na Chatu pod Chlebom. Požiar sa podarilo uhasiť práve z dôvodu šírenia smerom k prístupovej ceste na chatu. V prípade vetra južných až západných smerov sa mohol požiar rozšíriť do oblasti Stien a Šútovskej doliny. Mohlo zhorieť niekoľko stoviek hektárov trávnatých či lesných porastov, pričom uhasenie ohňa v neprístupných častiach NP mohlo byť až nereálne,“ uviedla Správa NP.

Zároveň vyzvala návštevníkov, aby dodržovali návštevný poriadok. „Nepoužívali otvorený oheň a dbali o svoju bezpečnosť či bezpečnosť iných návštevníkov a svojím správaním neohrozovali vzácnu flóru a faunu v národných parkoch,“ upozornila.

Požiar vyšetruje enviropolícia, ktorá začala trestné stíhanie za prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. „Zatiaľ nie je presne vyčíslený rozsah protiprávneho konania,“ dodala.

Na zásahu sa zúčastnilo viac než 50 hasičov. Vďaka ich rýchlemu nasadeniu sa podarilo požiar dostať pod kontrolu a uhasiť v krátkom čase. Požiarovisko po uhasení monitorovali horskí záchranári s dronom.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #malá fatra