Sudcovi antirúškarovi znížili na rok plat

Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu uznal na pojednávaní za vinného sudcu Okresného súdu Zvolen Dalibora Miľana, ktorý si v čase pandémie viackrát odmietol prekryť na pracovisku horné dýchacie cesty. Senát mu na rok znížil plat o 60 percent. Rozhodnutie nie je konečné a navrhovateľka, predsedníčka dotknutého súdu, sa voči nemu môže odvolať, informoval hovorca súdu Michal Hajtol.

22.11.2022 19:49
debata (125)

„Disciplinárne obvinený sudca porušil pri výkone funkcie sudcu viackrát úmyselne svoju povinnosť zdržať sa všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu a ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov," priblížil hovorca.

Pri výkone funkcie sudcu podľa senátu rovnako nedodržiaval zásady sudcovskej etiky. „Svojím konaním úmyselne porušil aj povinnosť sudcu plniť svoje povinnosti svedomito a konať tak, aby akýmkoľvek spôsobom neznemožňoval výkon súdnictva,“ doplnil Hajtol. Senát konštatoval, že škodlivosť konania disciplinárne obvineného sudcu s ohľadom na mieru zavinenia, spôsob konania a opakovanie je zvýšená.

Súdna rada Čítajte viac Odmietal nosiť rúško. Zvolenskému sudcovi dočasne pozastavili výkon funkcie

Povinnosť používať preventívnu ochrannú pomôcku za účelom riadneho prekrytia horných dýchacích ciest ukladali v danom čase účinné vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. „Senát skonštatoval, že v danom čase účinné právne predpisy si disciplinárne obvinený nemohol sám posúdiť ako pre neho nezáväzné. Pokiaľ mal o nich pochybnosti, mohol ich napadnúť postupmi, ktoré predpokladá právny poriadok,“ vysvetlil Hajtol.

125 debata chyba
Viac na túto tému: #sudca #Najvyšší správny súd #antirúškari
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy