Zdravotníctvo pred kolapsom. Matovič motá hlavu Slovensku, myslí si Visolajský

Zástupcovia lekárov sa s vládou stále nedohodli. Desaťtisícové šeky ministra financií Igora Matoviča neriešia problémy slovenského zdravotníctva. Na štvrtkovom brífingu to povedal predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Tvrdí, že toto opatrenie neprinesie stabilitu a nepritiahne nových kolegov do nemocníc. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) požiadal predsedov vlád V4 o pomoc v zdravotníctve. Deklarovali mu ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo od budúceho mesiaca lekárov do nemocníc.

24.11.2022 11:54 , aktualizované: 18:43
LOZ, TK, lekári, výpovede, vyjednávanie, Foto:
Predseda LOZ Peter Visolajský.
debata (251)

Hegerov úrad podvečer informoval aj o ponuke na náborový príspevok pre zdravotníkov. Premiér víta prísľub predstaviteľov LOZ o vzdaní sa požiadaviek k pracovným zmluvám lekárov. Premiér ozrejmil, že cieľom náborového príspevku má byť riešenie dlhodobého nedostatku zdravotníkov. Poukázal tiež, že štvrtková výzva Slovenskej lekárskej komory (SLK), ktorá nabáda LOZ na prijatie prvotnej ponuky vlády k platom lekárov, svedčí o tom, že bola dostatočne atraktívna.

Prečo lekári nejdú v protestoch na hranu aj za vlád Smeru? Vypočujte si podcast k téme s analytikom Dušanom Zacharom:

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

„Teší nás, že sa našli peniaze na jednorazový príspevok, určite by to situáciu stabilizovalo. Ale problém, ktorý sme žiadali riešiť pri mzdovom nastavení v našich požiadavkách, nie,” povedal Visolajský. „Potrebujeme v nemocniciach nových lekárov, toto nerieši problém nedostatku lekárov," uviedol.

Lekárski odborári zároveň popreli, že by od vlády žiadali nové požiadavkami. Tento naratív prezentoval v stredu Matovič, keď vyhlasoval, že jeho ponuka na české platy už neplatí a navrhuje stabilizačný príplatok.

VIDEO: Lekárky UNB o tom, prečo podali výpoveď
Video

Rozdať zo dňa na deň desiatky až stovky miliónov eur na nápad jedného človeka prirovnal šéf odborárov k očkovacej lotérii a inému “rozhadzovaniu peňazí”. Zároveň sa vyjadril, že mu príde zvláštne, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) mal problém nájsť dodatočných 40 miliónov na finálne úpravy platových koeficientov, no zo dňa na deň našiel vyše 280-miliónov na šeky. „Mne by takto Igor Matovič poslal 27-tisíc eur. Ale čo by mi to pomohlo, keď sa nedohodneme? Ja tento šek od neho odmietam,” vyhlásil.

Odborári na rokovaniach s rezortom zdravotníctva podľa neho v stredu riešili len technické veci k pracovným zmluvám. „Táto debata bola zneužitá, vyvolala zbytočné emócie," zdôraznil. Ministra financií Igora Matoviča požiadal, aby situáciu nevyhrocoval, ale, naopak, upokojoval.

„Podarilo sa nám síce vládu rozhýbať, máme ústne prísľuby, no bolo na to potrebných vyše 2-tisíc výpovedí? Dnes sme prišli a chceme vyriešiť krízu v kľude za rokovacím stolom. Aj politikov prosíme, aby sa konečne začali snažiť situáciu upokojovať, doteraz sa dial opak,” povedal Visolajský.

Stabilizačný príspevok

Matovič nechce lekárom zvýšiť platy, ale radšej by ich jednorazovo vyplatil s tzv. stabilizačným príspevkom. Niektorí lekári by dostali 10-tisíc, iní až 30-tisíc. Museli by však splniť podmienky týkajúce sa odpracovaných rokov. Musia sa však zaviazať, že sa zostanú v nemocniciach tri roky. Matovičove šeky by sa netýkali len lekárov, ale všetkých 25 zdravotníckych profesií, teda aj sestier či sanitárov.

  • Sumu 10-tisíc eur má dostať lekár s plným úväzkom v nemocnici. Ak ho má kratší, o to nižšia bude suma, ktorú dostane.
  • Atestovaní lekári by k tomu dostali ešte tisíc eur za každý odpracovaný rok, maximálne do 20 rokov. Celkovo by tak mohli dostať až 30-tisíc eur.
  • Neatestovaní lekári by dostali 10-tisíc eur bez ohľadu na odpracované roky. Ostatní zdravotníci – sestry, sanitári či pôrodné asistentky – majú sľúbený 5-tisícový príplatok.

Šéf LOZ tiež popiera to, že by lekárski odborári predložili vláde nové požiadavky za desiatky, či stovky miliónov eur. Zdôraznil, že osem požiadaviek platí a ostáva nemenných. Detaily o pracovnom čase, ktoré včera Matovič kritizoval, majú byť súčasťou kolektívnej zmluvy, ktorá je už v platnosti.

Lekárski odborári aj naďalej trvajú na tom, aby sa im zvýšili platy podľa ich poslednej požiadavky. Závisí to však od financamsjtra Matoviča. Ten v sobotu takéto navýšenie platov odmietol a v stredu celú ponuku na zvyšovanie platov stiahol. Na štvrtkovom stretnutí s odborármi nebol.

Lekárski odborári sa s vládou stále nedohodli....
Lekárski odborári sa s vládou stále nedohodli.
+3Lekárski odborári sa s vládou stále nedohodli.

Gynekológ Roman Procházka, ktorý ordinuje v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch, podotkol, že podľa Matovičovho návrhu týkajúceho sa stabilizačného príplatku by mal nárok na šek 30-tisíc eur. Takýto príspevok však odmieta “Je to výsmech. Pán minister nemá 40 miliónov, ale stovky miliónov odrazu vytiahne z kešene. Toto celé lavírovanie s financiami je podvod,” povedal lekár Procházka s 32-ročnou praxou.

Lengvarský: Dohoda je na siedmich bodoch memoranda

Dnešné stretnutie na ministerstve však nie je úplne márne. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský priblížil, že rezort vraj dosiahol s LOZ dohodu na siedmich bodoch memoranda.

„Riešenia, ktoré sú navrhované, sú prijateľné pre obe strany," povedal Lengvarský. Očakáva, že ešte jeden až dva dni potrvá, kým sa doriešia technické detaily s inými ministerstvami. „V prvých siedmich bodoch nič nebráni tomu, aby bolo memorandum podpísané," tvrdí minister.

Problematický podľa neho zostáva len ôsmy bod, a to zvýšenie platov lekárov, ktorý však nie je v pôsobnosti rezortu zdravotníctva.

Heger požiadal predsedov vlád V4 o pomoc

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) požiadal predsedov vlád V4 o pomoc v zdravotníctve. Deklarovali mu ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo od budúceho mesiaca lekárov do nemocníc. O konkrétnych číslach sa nerozprávali, premiéri susedných krajín majú podľa Hegera preveriť možnosti. V prípade hospitalizácií v nemocniciach na pohraničí vedia tiež poskytnúť svoje kapacity. Informoval o tom po štvrtkovom samite predsedov vlád V4 v Košiciach.

V roku 2011, keď lekári naplnili hrozbu hromadných výpovedí, prišli na Slovensko pomáhať českí vojenskí lekári. Senát Parlamentu ČR neskôr prijal uznesenie, podľa ktorého to bolo protiústavné. Vtedajšia vláda Petra Nečasa to odmietla.

Mayer: Odchod lekárov môže ohroziť urgentnú starostlivosť v UNB

Prípadný odchod lekárov môže ohroziť poskytovanie urgentnej starostlivosti v niektorých pracoviskách Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Vo štvrtok to vyhlásil jej riaditeľ Alexander Mayer. Verí, že napokon príde medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) k dohode a lekári výpovede stiahnu.

„Ak k tomu nepríde, budeme musieť prejsť do poskytovania starostlivosti len pre urgentných pacientov,“ vyhlásil riaditeľ. Priblížil, že UNB eviduje výpovede približne 470 lekárov, čo predstavuje takmer tretinu.

Primárnou úlohou je udržať v prevádzke urgentné pohotovosti. UNB požiadala o výpomoc všetky nemocnice v rámci Bratislavy, tiež nemocnicu v Malackách. „Situácia je veľmi vážna,“ zdôraznil Mayer.

V blízkej dobe očakáva doručenie inštrukcií z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR o prípadnom rušení plánovaných operácií. „Znamená to, že prestaneme vykonávať plánované výkony v rámci nemocníc na území celej republiky,“ podotkol s tým, že by išlo o postupné vypínanie plánovaných úkonov.

Košické nemocnice sa pripravujú na krízovú situáciu

Košické nemocnice sa spoločne pripravujú na krízovú situáciu v súvislosti s výpoveďami lekárov.

Najvážnejšia situácia je v Detskej fakultnej nemocnici (DFN), vo výpovedi je tam 53 percent lekárov. Pri tomto počte nedokáže nemocnica zabezpečiť efektívnu zdravotnú starostlivosť pre detského pacienta. DFN a Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) sa dohodli na pomoci zo strany univerzitnej nemocnice pri vytváraní anestéziologického tímu pre operačné výkony detských pacientov.

V UNLP podalo výpovede 227 z 907 lekárov, čo je 25 percent. „V UNLP Košice budú plne k dispozícii obidve urgentné pracoviská (na Triede SNP 1 a Rastislavovej 43), a taktiež Klinika úrazovej chirurgie (na Rastislavovej 43). Všetky prípadné zmeny v nastaveniach pracovísk UNLP Košice budú operatívne oznámené Krajskému operačnému stredisku Záchrannej služby Košice,“ povedal riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa.

Z gynekologických a neonatologických pracovísk UNLP nedal nikto výpoveď, takže zdravotná starostlivosť o tehotné ženy nebude ovplyvnená. Budúce mamičky sa tak nemusia báť, že nebudú mať kde rodiť.

Keďže výpovede lekárov v UNLP sú rozložené nerovnomerne, môže na niektorých klinikách nastať kolaps. „Takýmto pracoviskom je predovšetkým neurochirurgická klinika na Triede SNP. Prípadné akútne zásahy u neurochirur­gických pacientov v tejto chvíli intenzívne riešime v rámci interných zdrojov,“ dodal riaditeľ.

Lekárska komora žiada riešenie a upokojenie situácie

Slovenská lekárska komora (SLK) žiada vládu SR a Lekárske odborové združenie (LOZ), aby akceptovali posledný návrh vlády SR na zvýšenie koeficientov, nie návrh na stabilizačné príspevky, a bola uzavretá dohoda. Uviedol to počas štvrtkovej tlačovej konferencie prezident SLK Pavel Oravec.

SLK nebola účastníkom a nie je informovaná o priebehu rokovaní LOZ a vlády SR. „Situácia posledných dní je na hrane, rastie spoločenské napätie, nespokojnosť a tlak na strešnú organizáciu lekárov – SLK zo strany pacientov, ambulantných lekárov, mnohých členov SLK, nemocníc a viacerých samosprávnych krajov,“ povedal Oravec.

Riešením podľa Oravca nemôže byť zvolávanie krízových štábov, núdzový stav a ako výsledok ďalšia polarizácia v spoločnosti a polarizácia medzi lekármi, pracovníkmi v zdravotníctve a pacientmi.

Viceprezident SLK Róbert Roland dodal, že sa netreba brániť ani tomu, aby obidve strany urobili štvrť kroku späť a našli východisko.

Do kolapsu nemocníc zostáva týždeň, a vláda stále s lekárskymi odbormi ani po desiatkach hodín rokovaní dohodu nenašla. Nepadla ani definitívna dohoda na žiadnej z ôsmich požiadaviek lekárov. Tie sa týkajú spravodlivého financovania nemocníc, reformy vzdelávania medikov či zvýšenia počtu lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho personálu. Dohodu na uskutočnení týchto požiadaviek žiadajú lekári zakotviť v memorande. V prípade, že sa štát s 2 100 lekármi vo výpovedných lehotách z 31 nemocníc nedohodne, budú sa rušiť plánované operácie a slovenské zdravotníctvo bude nútené poskytovať len urgentnú, neodkladnú starostlivosť.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v stredu vyhlásil, že ho lekárske odbory oklamali, preto na ne zanevrel a napokon prišiel s novou ponukou jednorazového príspevku. Všetkým zdravotníkom, ktorí aj po 1. decembri nastúpia do práce a do konca tohto mesiaca podpíšu zmluvu, ponúkol poslať pred Vianocami na účet jednorazový „stabilizačný príspevok“ od vlády vo výške od 5 do 30-tisíc eur. Zo štátnej kasy má ísť na toto opatrenie 400 miliónov eur.

Šéf LOZ pred začiatkom štvrtkových rokovaní na ministerstve zdravotníctva vyhlásil, že stabilizačný príspevok nemocniciam nepomôže z dlhodobého ani krátkodobého hľadiska. Odborári podľa jeho slov boli ešte do stredajšej (23. 11.) tlačovky vlády presvedčení, že smerujú k dohode.

VIDEO: Visolajský: Matovič motá hlavu Slovensku
Video

Visolajský zdôraznil, že zo strany LOZ nepribudli žiadne nové požiadavky. „Žiadne ďalšie milióny eur sme nežiadali, žiadne požiadavky nepribudli. My sme sa s ministerstvom zdravotníctva bavili technicky o pracovných zmluvách, o veciach, ktoré sú dnes vo vyšších kolektívnych zmluvách, pracovných kolektívnych zmluvách, či by bolo možné ich dať aj do pracovných zmlúv,“ priblížil. O nových požiadavkách hovoril minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Odborársky predák reagoval, že išlo o čisto technickú debatu mimo ôsmich požiadaviek LOZ. „Ministerstvo zdravotníctva povedalo, že s tým nemá problém. Súhlasilo s tým, ale nie sú to žiadne nové peniaze navyše, to sú dezinformácie a klamstvá,“ vyhlásil Visolajský. Zopakoval, že cieľom LOZ je aj naďalej dospieť k dohode tak, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť v nemocniciach. Matoviča kritizuje za spôsob komunikácie, tvrdí, že ničomu nepomáha. „Boli sme v tom, že smerujeme k dohode, včerajšia tlačovka je pre ľudí nepochopiteľná,“ skonštatoval.

matovič Čítajte viac Zastaví vláda výpovede lekárov núdzovým stavom? Heger: Memorandum stroskotalo

Čo bude nasledovať?

  • Ak sa lekári s odborármi do piatka nedohodnú, vláda dá ďalšie pokyny k chodu nemocníc.
  • Do budúcej stredy 30.11. môžu zdravotníci podpísať zmluvu o stabilizačnom príspevku, v ktorej sa zaviažu pracovať v zdravotníctve ďalšie tri roky výmenou za 5 až 30-tisíc eur od štátu. Platnosť ponuky vyprší 1. decembra.
  • Ak sa vláda do budúcej stredy s lekármi nedohodne, vyhlási núdzový stav, ktorý by platil od 1. decembra. Navrhol to ústredný krízový štáb.

© Autorské práva vyhradené

251 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Visolajský #Lekárske odborové združenie #platy lekárov