Mikulec chce ospravedlnenie od ľudí zneužívajúcich Lučanského smrť. Prokurátor: Skutok sa stal, nie je však trestným činom

Krajská prokuratúra v Prešove vylúčila cudzie zavinenie v súvislosti so smrťou bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Na základe vyšetrovania zamietla sťažnosti k zastaveniu vyšetrovania zo strany Úradu inšpekčnej služby. V piatok o tom informoval prešovský krajský prokurátor Pavol Matija.

25.11.2022 11:24 , aktualizované: 16:05
Milan Lučanský Foto:
Na archívnej snímke Milan Lučanský.
debata (228)

„Skutok sa stal, nie je však trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci. Nastal následok, bolo však vylúčené cudzie zavinenie,“ uviedol prokurátor v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa zranení utrpených v cele.

Vyšetrovateľ ÚIS ani prokurátor nezistili ani žiadne skutočnosti, ktoré by oprávňovali vyvodiť trestnú zodpovednosť voči príslušníkom ústavu na výkon väzby a trestu. Nepotvrdili sa podozrenia o porušení povinností dozorovej služby či z neprijatia adekvátnych opatrení z hľadiska stavu Lučanského.

V súvislosti s vyšetrovaním týkajúcim sa zranenia, na následky ktorého exšéf polície zomrel, boli podľa prokurátora podstatné dôkazy, potvrdzujúce, že Lučanský bol v cele sám. Z dôkazov je podľa neho nesporné, že v čase podávania večere bol ešte nažive. Keď si večeru neprevzal, otvorili celu a našli ho v bezvedomí. „Žiadna osoba v daný deň do cely nevstúpila,“ dodala. Posudky súdnych lekárov aj pitvy tiež dosvedčujú, že k smrti došlo následkom obesenia.

Aj v prípade zranenia oka dôkazy ukazujú, že do cely počas celého dňa nikto nevstúpil a zranenie si mal Lučanský spôsobiť sám. Otvorená bola len na sedem sekúnd s cieľom ponuky literatúry. Zranenie oka si všimli dvaja príslušníci ešte pred vstúpením do cely.

Matija garantoval, že išlo o nestranné a odborné vyšetrovanie bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov. Takmer na všetkých vyšetrovací úkonov sa podľa neho zúčastňoval dozorový prokurátor, na niektorých aj generálny a krajský prokurátor.

Prokurátor Marek Švagerko doplnil, že v rámci vyšetrovania bolo vykonaných veľké množstvo úkonov, vypočuli troch poškodených, zrealizovali 87 výsluchov, tri konfrontácie svedkov, niekoľko znalcov, uskutočnila sa aj rekonštrukcia udalostí, zhromaždili sa znalecké posudky, listinné materiály a podklady.

Exšéf polície Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa 29. decembra v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

Mikulec vyzýva zneužívateľov Lučanského smrti, aby sa ospravedlnili

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) vyzýva všetkých, ktorí zneužívali smrť generála Milana Lučanského, aby sa ospravedlnili. Uviedol to na svojej sociálnej sieti.

„Je mi ľúto smrti generála Lučanského a je mi ľúto všetkých výrokov politikov a mnohých ďalších, ktorí jeho smrť zneužívali na svoje osobné účely, na zviditeľnenie sa a na to, aby vyvolávali v ľuďoch neistotu a vnášali do spoločnosti nenávisť a nepravdu," uviedol Mikulec s tým, že týmto vyzýva všetkých, ktorí takto robili, aby sa ospravedlnili všetkým slušným vyšetrovateľom, príslušníkom Zboru väzenskej justičnej stráže a súdnym lekárom, ktorí od začiatku hovorili fakty. „Faktom bolo už od začiatku, že generál Lučanský spáchal samovraždu. Ak sa títo ľudia neospravedlnia, len potvrdzujú to, že im nikdy nešlo o dobro, o ľudí, o pravdu a nikdy im nešlo o nič iné len o seba a o svoj vlastný prospech," uzavrel minister vnútra.

Kolíkova: Som rada, že sa preukázalo, že nešlo o cudzie zavinenie

Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS) je rada, že sa preukázalo, že v prípade smrti generála Milana Lučanského nešlo o cudzie zavinenie. Uviedla to vo svojom stanovisku k ukončeniu vyšetrovania Lučanského úmrtia. Zdôraznila však, že ju veľmi mrzí, že za bránami väzenia zomrel človek. „Po tom, čo viac ako 70 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže bolo pozbavených mlčanlivosti v kauze obvineného Lučanského, som rada, že takmer po dvoch rokoch vieme výsledok vyšetrovania orgánmi činnými v trestnom konaní, a som rada, že sa dnes krajský prokurátor jasne vyjadril, že z ničoho nevyplýva z daného vyšetrovania, že by za úmrtím Lučanského bolo niečo iné ako samovražda," povedala Kolíková.

VIDEO: Rodina neverí, že Lučanský si siahol na život sám
Video

Lučanský bol zadržaný v rámci akcie Judáš 3. decembra 2020. Bol obvinený z korupcie, usvedčovať ho mal bývalý člen SIS František Böhm. Do väzby poslal Špecializovaný trestný súd v Pezinku 6. decembra, potom ho previezli do ústavu v Prešove. Bývalý policajný prezident strávil vo väzbe 26 dní. Z toho desať v nemocnici pre odsúdených v Trenčíne a dva vo vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Do Ružomberka a neskôr do Trenčína sa dostal po zranení oka. Verejnosť sa však túto správu dozvedela najskôr ako fámu, že si Lučanský v cele siahol na život. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (vtedy Za ľudí, dnes SaS) narýchlo zvolala tlačovú konferenciu a s vtedajším šéfom Zboru väzenskej a justičnej stráže Milanom Ivanom vysvetľovali, že Lučanský sa zranil sám. Vyvracali podozrenia zo zranenia pri cvičení či napadnutí inými väzňami. Ale aj podozrenia z napadnutia samotnými dozorcami.

Podľa oficiálnej verzie bol Lučanský v cele veľmi nervózny, čo potvrdzovali aj policajti, ktorí sa o neho starali ešte v cele predbežného zadržania. Neustále chodil, cvičil, nedokázal pokojne postáť. A práve pri chodení sa mal – aj podľa jeho vlastného oficiálneho vyhlásenia – potknúť o papuču a tvárou naraziť do kovového rámu postele.

lučanský Čítajte viac Mikulec si písal s Lučanským. Mobil rodine nevydali

Lučanskému museli operovať oko v Ružomberku a potom ho previezli na zotavenie do väzenskej nemocnice v Trenčíne. Odtiaľ putoval späť do Prešova.

Tam ho našli 30. decembra 2020 obeseného na teplákovej bunde. Zomrel na druhý deň v civilnej nemocnici, pričom sa predpokladalo, že mozog je tak veľmi poškodený, že Lučanský jednoducho neprežije.

lučanský Čítajte viac Žitný o Lučanskom: Trvám na tom, že ho zabili

Ministerstvo veľmi neskoro priznalo, že Lučanský spadol v nemocnici z vozíka. Údajne si odmietol sadnúť do vozíčka, keď však personál trval na tom, že nemôže ísť po vlastných, mal sa hodiť na vozíček, ktorý sa prevrátil a pacient si rozbil hlavu.

Po Lučanského smrti ľudia zapaľovali sviečky pred policajnými stanicami po celom Slovensku. Z jeho smrti sa stala politická kauza, ktorá stála šéfa ZVJS Ivana miesto. Ministerka Kolíková zriadila komisiu, ktorá sa mohla oboznámiť s časťou vyšetrovania. Svojho zástupcu v komisii mal aj denník Pravda. Podľa komisie nebolo zistené cudzie zavinenie Lučanského smrti. A k tomu záveru prišla aj policajná inšpekcia.

228 debata chyba
Viac na túto tému: #Milan Lučanský