Lekári: Žiadať o pomoc krajiny V4 je hanba, Česko nepomôže

Žiadosť premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) o pomoc pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti na Slovensku od krajín V4 vnímajú lekárski odborári ako hanebné správanie. TASR o tom informoval predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

25.11.2022 13:09 , aktualizované: 13:19
výpovede lekárov, platy lekárov, peter... Foto: ,
Lekárski odborári sa s vládou stále nedohodli. Šéf LOZ Peter Visolajský (uprostred) odmietol stredajšiu ponuku ministra financií Igora Matoviča na stabilizačný príspevok pre lekárov.
debata (36)

„Žiadosť Hegera o výpomoc krajín, ktoré si na rozdiel od slovenskej vlády včas uvedomili vážnosť situácie vo svojich zdravotných systémoch a vďaka riešeniu problémov zastabilizovali svoje zdravotníctva, je pre Slovensko zahanbujúca,“ povedal Visolajský. Poukazuje na to, že premiér napriek ich žiadostiam a prosbám vyše roka a pol neriešil zhoršujúcu sa situáciu v nemocniciach.

Lekárski odborári sa s vládou stále nedohodli....
Lekárski odborári sa s vládou stále nedohodli.
+3Lekárski odborári sa s vládou stále nedohodli.

LOZ zverejnilo aj list od českých lekárskych odborárov, ktorí reagovali na Hegerovu žiadosť. Podľa ich odborárskeho predáka Martina Engela je možná pomoc vzhľadom na personálnu krízu v českom zdravotníctve iba iluzórna. Deklaroval tiež, že českí lekári nepodrazia svojich slovenských kolegov.

Premiér Heger požiadal vo štvrtok predsedov vlád Česka, Poľska a Maďarska o pomoc v zdravotníctve. Premiéri susedných krajín mu podľa jeho slov deklarovali ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo od budúceho mesiaca lekárov do nemocníc. O konkrétnych číslach sa nerozprávali, premiéri majú podľa Hegera preveriť možnosti. V prípade hospitalizácií v nemocniciach na pohraničí vedia tiež poskytnúť svoje kapacity.

VIDEO: Lekárky UNB o tom, prečo podali výpoveď

Video

VIDEO: Visolajský: Matovič motá hlavu Slovensku

Video
36 debata chyba
Viac na túto tému: #výpovede lekárov