Nemocnica Bory v Bratislave je skolaudovaná

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

27.11.2022 14:15
nemocnica-bory.sk-nemocnica-stavba-jesen-lozkov... Foto:
Nemocnica novej generácie bude súčasťou novovznikajúcej štvrte Bory.
debata (1)

Prvé pracoviská v nemocnici plánujú otvoriť v marci 2023. Počas tohto víkendu (26. – 27. 11.)je nemocnica prístupná pre prihlásenú verejnosť, ktorá môže nahliadnuť do jej priestorov.

„Nemocnicu Bory sme budovali ako akútnu nemocnicu s vysokým podielom zdravotnej starostlivosti v chirurgických alebo operačných špecializáciách. Má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti, čiže v tomto smere má charakter všeobecnej nemocnice, ale zároveň sa zameriavať i na náročné diagnózy a na vybraných pracoviskách poskytovať komplexnú a koncovú zdravotnú starostlivosť,“ povedal Lopatka.

Nemocnica Bory

Nemocnica novej generácie bude súčasťou novovznikajúcej štvrte Bory.

Fotogaléria
Nemocnica novej generácie bude súčasťou...
Nemocnica novej generácie bude súčasťou...
+12Nemocnica novej generácie bude súčasťou...

Nemocnica bude poskytovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú časť však bude tvoriť šesť programov. Medzi ne podľa medicínskeho riaditeľa Nemocnice Bory Róberta Hilla patrí starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, ortopedicko-traumatologický program a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

„Zdravotnú starostlivosť bude nemocnica poskytovať vo viac ako 50 špecializá­ciách,“ uviedol Hill. Nemocnica v marci 2023 medzi prvými otvorí nemocničné ambulancie, rádiodiagnostické pracovisko a rovnako aj radiačnú onkológiu a pracovisko nukleárnej medicíny. Lôžková časť nemocnice má byť podľa Hilla spustená v máji, pôrodnica v júni, na jeseň sa má spustiť urgent.

Súčasťou bude 405 lôžok, 16 operačných sál či urgentný príjem novej generácie s heliportom. Ročne sa plánuje v nemocnici uskutočniť 35.000 hospita­lizácií.

Celkovo plánujú v nemocnici zamestnať podľa Lopatku viac ako 1500 ľudí. Na otvorenie a úvodnú fázu prevádzky je nemocnica z veľkej časti personálne pripravená, povedal Hill. Pritiahnuť chcú aj zdravotnícky personál zo zahraničia.

Nemocnica Bory získala právoplatné stavebné povolenie v júli 2018 a následne v auguste toho roku sa začalo s jej výstavbou. Šesťpodlažný objekt má jedno podzemné podlažie, štyri nadzemné podlažia, piate technologické podlažie a na streche sa nachádza heliport. Súkromná investícia do zdravotníctva sa má pohybovať na úrovni 240 miliónov eur.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnica #Nemocnica Bory