Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

V Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO bude mať Slovensko zapísaný už deviaty zápis. Spolu s ďalšími siedmymi krajinami uspelo so spoločnou nomináciou "Tradície spojené s chovom koní plemena lipican".

01.12.2022 12:44 , aktualizované: 16:29
Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah,... Foto: ,
Prvé kone plemena lipican sa dostali do Národného žrebčína v Topoľčiankach v roku 1921.
debata (1)

O zápise do prestížneho svetového zoznamu rozhodol Medzivládny výbor Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v marockom Rabate.

Tradície chovu ušľachtilého konského plemena navrhli v marci 2020 zapísať Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko.

Lipicany sú po stáročia neoddeliteľnou súčasťou...
Počiatok chovu týchto ušľachtilých koní siaha...
+7Kôň počas "pedikúry".

Ako uviedlo slovinské ministerstvo kultúry, ktoré koordinovalo nomináciu, vo všetkých ôsmich krajinách sú lipicany po stáročia neoddeliteľnou súčasťou miestnych osláv a slávností i súčasťou ústnych ľudových tradícií. Nominácia zdôrazňuje spoločné dedičstvo spájajúce spoločenstvá a štáty na miestnej, národnej a medzinárodnej úrovni, pripomína Centrum tradičnej ľudovej kultúry (CTĽK), ktoré má na starosti aktivity súvisiace s ratifikáciou Dohovoru o ochrane NKD UNESCO.

„Do národného zoznamu, Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bol prvok ‚Chov plemena koní lipican v Topoľčiankach‘ zapísaný v roku 2017,“ pripomenul riaditeľ CTĽK Miroslav Hanák.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone, Čítajte viac V dedičstve UNESCO máme sokoliarstvo, kandidujú lipicany

Počiatok chovu týchto ušľachtilých koní siaha do 16. storočia do dediny Lipica v dnešnom Slovinsku, podľa ktorej plemeno dostalo svoje meno. Lipicany sú tiež úzko spojené so Španielskou jazdeckou školou vo Viedni.

Okrem tradícií spojených s chovom lipicanov sú ďalšími zápismi SR v reprezentatívnom zozname NKD ľudstva Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba, Terchovská muzika, Gajdošská kultúra, Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách, Horehronský viachlasný spev, Modrotlač, Drotárstvo a Sokoliarstvo.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #UNESCO #Kultúrne dedičstvo #lipican