Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

Podnikateľ Štefan Agh nemá vedomosť o tom, že by exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko v minulosti plánoval vraždu bývalej spoločníčky Sylvie Klaus-Volzovej. Uviedol to pred senátom Okresného súdu Bratislava II na štvrtkovom pojednávaní. Agh si odpykáva 13-ročný trest vo väzení v súvislosti s falšovaním televíznych zmeniek.

01.12.2022 14:07
rusko Foto:
Pavol Rusko a jeho advokát Martin Pohovej počas pojednávania v kauze objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.
debata (3)

Vo štvrtok absolvoval svedecký výsluch v rámci kauzy prípravy vraždy Klaus-Volzovej. „Čo sa týka prejednávaného skutku, informácie mám len z médií. Neviem sa vyjadriť k skutočnostiam, ktoré sú uvedené v obžalobe,“ podotkol Agh. Nemá vedomosť, že by sa mal Rusko usilovať o život poškodenej. „Takto sa pani Klaus-Volzová predo mnou nikdy nevyjadrila,“ uviedol.

Zdôraznil, že poškodenú spoznal v súvislosti s kauzou TV Markíza, keď si spoločnosť Gamatex uplatňovala voči televízii pohľadávku. Klaus-Volzová túto pohľadávku uznala. „V roku 1998 som nadobudol spoločne s pánom Kočnerom podiel v tejto spoločnosti,“ povedal.

pavol rusko Čítajte viac V procese s Pavlom Ruskom vypovedali ďalší sýkorovci

Obžalobe z prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej čelia bývalý riaditeľ TV Markíza Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan. Černák a Kaštan sa k príprave vraždy na prvom pojednávaní priznali.

Konzistentný Lališ

Znalkyňa z oblasti psychológie Elena Fortis vypracovala posudok týkajúci sa Lališa. Zdôraznila, že obžalovaný absolvoval tzv. detektor lži a jeho výpovede boli konzistentné. Vyhlásila, že polygraf sa nedá oklamať, avšak spoľahlivá je táto metóda len vtedy, keď ju používa profesionál.

Pred senátom vypovedal aj znalec Dušan Kešický, ktorý ešte v prípravnom konaní vypracoval znalecký posudok z oblasti psychológie. V prípade Černáka konštatoval problém s udržiavaním vzťahov s inými v dôsledku nižšej tolerancie k robeniu kompromisov. Ruska charakterizoval ako človeka s narcistickými prvkami. Príznaky duševnej choroby nezistil, skonštatoval však zníženú mieru vierohodnosti. „I osoba nevierohodná môže podať výpoveď špecificky vierohodnú,“ zdôraznil.

černák Rusko pavol Volzová súd Čítajte viac Bývalá Mečiarova poradkyňa nemá informácie o príprave vraždy Volzovej

Podľa znalca sú pre Černáka prednostnejšie osobné ciele ako motivácia poškodiť inému. Práve Černák usvedčuje z objednávky vraždy Klaus-Volzovej Ruska. Obhajca bývalého šéfa TV Markíza Marek Para tvrdí, že Černák klame. „Od začiatku sme upozorňovali, že má nezákonnú a utajenú dohodu, nejaký prísľub, ktorý sa síce nemusí naplniť, ale snaží sa docieliť podmienečné prepustenie z doživotného trestu odňatia slobody. To je jeho prioritná motivácia,“ zdôraznil Para.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek zdôraznil, že doterajšie vykonané dokazovanie potvrdzuje dôvodnosť podanej obžaloby. „Znalci štandardným spôsobom spracovali problematiku, ktorej sa venujú. Vyjadrili sa k otázkam, ktoré im boli položené. Nerád by som sa k tomu komplexne vyjadroval, keďže nie je ukončené dokazovanie,“ podotkol prokurátor.

Po výpovediach znalcov bolo hlavné pojednávanie vo štvrtok popoludní odročené na 7. marca 2023. Oboznamovať sa budú listinné dôkazy.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Pavol Rusko #príprava vraždy Volzovej