Spravodlivosti sa domáha päť rokov. Súd mu za 63 dní väzby prisúdil 2 500 eur

Ústavný súd rozhodol o porušení práv sťažovateľa, ktorý bol 63 dní nezákonne zaistený a už päť rokov sa domáha náhrady nemajetkovej ujmy. "Postupom okresného súdu bolo porušené základné právo sťažovateľa na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a jeho právo na prejednanie veci v primeranej lehote," informovala hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

02.12.2022 12:09
debata

Vzhľadom na to, že v spore nie je právoplatne rozhodnuté, ÚS prikázal Okresnému súdu Bratislava V, aby vo veci konal bez zbytočných prieťahov. Sťažovateľovi priznal finančné zadosťučinenie vo výške 2 500 eur. Tretí senát ÚS tak rozhodol ešte 27. októbra.

Sťažovateľ bol nezákonne zaistený od 19. októbra do 20. decembra 2016, čo vo februári 2017 skonštatoval správny súd. Náhrady nemajetkovej ujmy od SR sa dožaduje žalobou z decembra 2017 na okresnom súde.

Penta, Haščák, NAKA, Čítajte viac Kajúcnici a nezákonnosti na slovenský spôsob. Makó na slobode, iní po jeho výpovediach zavretí

Konanie okresného súdu, ktorý ani po takmer piatich rokoch od podania žaloby nerozhodol, podľa ÚS nesmeruje k odstráneniu stavu právnej neistoty sťažovateľa, naopak, prehlbuje ju. „Okrem zrejmých odstupov medzi jednotlivými úkonmi súdu a zmien v osobách sudcov je hlavnou príčinou tohto stavu pasivita a neschopnosť okresného súdu vyjadriť svoj čo i len predbežný právny názor nielen smerom k rozhodnutiu vo veci samej, ale ani k rozhodnutiu o tom, aké dôkazy majú byť v spore vykonané,“ uviedol ÚS. Neefektívna činnosť okresného súdu viedla podľa ÚS k prieťahom, pre ktoré vec nie dosiaľ rozhodnutá. Po právnej stránke pritom vec nie je nadmerne zložitá a nevyžaduje náročné dokazovanie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavny súd #väzba #Okresný súd Bratislava