Politológ z Trnavskej univerzity: Načo predčasné voľby? Veď v parlamente prechádzajú zákony

Demokracia na Slovensku nie je v súčasnosti podľa politológa Tomáša Jahelku z Katedry politológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity ohrozená. Obavy má skôr o jej stav po najbližších parlamentných voľbách.

03.12.2022 07:20
debata (25)

VIDEO: Celá správa o stave republiky prezidentky Zuzany Čaputovej.

Uviedol to pre TASR v súvislosti s utorkovým prejavom prezidentky SR Zuzany Čaputovej o stave republiky. Ak nie je vláde vyslovená nedôvera a zákony parlamentom prechádzajú, vecný dôvod na predčasné voľby podľa neho nie je.

„Vždy sa však pri hodnoteniach musí vychádzať z faktického stavu, nie pocitov, sympatií či antipatií. A z pohľadu záujmu štátu a spoločnosti, nie z partikulárnych, ba dokonca straníckych záujmov,“ pripomína Jahelka.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová v NR SR: Ak politická kríza prerastie, bude lepšie ísť nanovo voliť

Na margo kritiky menšinovej vlády podotýka, že takáto vláda je legitímna. Ak jej nie je vyslovená nedôvera a ak v parlamente prechádzajú návrhy zákonov, nie je podľa neho vecný dôvod volať po predčasných voľbách len politicky.

Za mierne zarážajúce považuje, že prezidentka prichádza s myšlienkou predčasných volieb. „Musí si byť však zároveň vedomá, že budúcu vládu môžu tvoriť politické strany, ktoré môžu naozaj predstavovať ohrozenie demokracie,“ hovorí Jahelka. Ignorovanie tohto rizika považuje za nebezpečné.

Podľa politológa je tiež dobré, ak prezidentka upozorňuje na nepriaznivú ekonomickú situáciu a sociálne problémy mnohých obyvateľov. Pri konštatovaniach je však, ako tvrdí, potrebné vychádzať aj z porovnávania so susednými štátmi. Rovnako tak so štátmi nachádzajúcimi sa v politickoge­ografickej oblasti, ktorá je postihnutá rovnakými faktormi, ktoré tieto problémy spôsobujú.

Pozitívne vníma i to, že hlava štátu upozorňuje aj na pozitívne veci, keď napríklad tvrdí, že vláda dosiahla viaceré pozitívne výsledky, a to aj v oblasti ekonomiky a financií. Ako dodal, čo sa týka hybridnej vojny, prezidentka podľa neho nepomenovala, že ide o spravodajské aktivity Ruskej federácie, ktorá na to vynakladá značné finančné prostriedky.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #správa o stave republiky #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy