Slovensko je podľa Naďa a Káčera pripravené aj naďalej pomáhať Ukrajine. S-300 stále funguje

Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Po návrate z oficiálnej návštevy ukrajinského Kyjeva to na piatkovej tlačovej konferencii potvrdili minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer.

09.12.2022 10:50
Naď, Káčer, Hirman, Foto: ,
Ukrajinu navštívili minister obrany Jaroslav Naď (vľavo), šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (v strede) a minister hospodárstva Karel Hirman.
debata (3)

„Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo také, čo sa deje na Ukrajine, nedialo v iných krajinách. Sloboda, teritoriálna integrita a suverenita Ukrajiny je postavená na rovnakých princípoch ako tá naša. Ukrajina sa bráni vojenskej agresii a keby nebola taká úspešná v bránení sa, tak už túto vojenskú agresiu možno máme na našom území,“ skonštatoval Káčer.

Naď: Rusi zničili jednu Zuzanu, S-300 Ukrajincov stále chráni.

Video

Naď v tejto súvislosti poukázal, že slovenská vláda v stredu schválila desiaty balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Pomáhanie Ukrajine je podľa Naďa spravodlivé a v súlade s medzinárodným právom. „Charta OSN hovorí jasne, že krajiny, ktoré sú napadnuté, majú právo požadovať pomoc od iných krajín a tie sú oprávnené im pomáhať,“ podotkol.

VIDEO: Ukrajinci majú právo útočiť na ciele v Rusku, tvrdí Naď.

Video

Najvyšší predstavitelia Ukrajiny sa podľa neho obávajú, že v prípade zmeny vlády sa pomoc od SR skončí. „Minimálne od troch vysokých ústavných činiteľov som počul obavu, že ak by došlo k výmene vlády, tá vláda by nemusela byť proukrajinská a prodemokratic­ká,“ dodal.

slovnaft Čítajte viac Hirman priniesol z Kyjeva dobrú správu pre Slovnaft. Ropu bude môcť posielať Ukrajine

Naď tiež potvrdil, že Rusom sa podarilo zničiť jednu húfnicu Zuzanu 2. "Systém protivzdušnej obrany S-300 stále funguje,“ odpovedal Naď na otázku Pravdy, aké zbrane, ktoré Slovensko dodalo Kyjevu, Ukrajinci naďalej používajú.

Káčer a Naď navštívili vo štvrtok s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom Kyjev. Cieľom pracovnej návštevy bolo potvrdiť pokračujúcu podporu Slovenska pre Ukrajinu. Minister obrany si počas návštevy prevzal od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rad Jaroslava Múdreho druhého stupňa.

VIDEO: Naď dostal od Zelenského Rad Jaroslava Múdreho.

Video
Zroj: Kancelária ukrajinského prezidenta
Rastislav Káčer / Jaroslav Naď / Čítajte viac Káčer, Naď aj Hirman navštívili Kyjev. SR poskytne Ukrajine tzv. zimný balík
3 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine