Bratislavu navštívi delegácia z europarlamentu v súvislosti s dvojnásobnou vraždou v Teplárni

Európsky parlament (EP) v utorok potvrdil, že v piatok 16. decembra príde do Bratislavy trojčlenná misia Monitorovacej skupiny EP pre demokraciu, právny štát a základné slobody (DRFMG). Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

13.12.2022 20:14
Zámocká Tepláreň zhromaždenie Foto: ,
Zhromaždenie na podporu LGBTI+ komunity na Zámockej ulici v Bratislave 14. októbra 2022.
debata (287)

Témou aktuálnej misie bude situácia LGBTIQ+ ľudí na Slovensku po vraždách z nenávisti v bratislavskej Teplárni, kde zahynuli Juraj Vankulič a Matúš Horváth.

Šéfkou delegácie bude holandská liberálna poslankyňa Sophie In ‘t Veldová. V delegácii bude aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu) z frakcie Európskej ľudovej strany a bulharská poslankyňa Elena Jončevová z tábora socialistov a demokratov (S&D).

Delegácia má na programe stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom a viacerými ministrami, ako aj s vysokými predstaviteľmi prokuratúry a polície, médiami a občianskou spoločnosťou. Na stretnutie s delegáciou EP boli pozvaní aj poslanci NR SR.

Delegácia europarlamentu navštívi aj bar, kde 12. októbra došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

LGBTI, Ide nám o život Čítajte viac LGBTI: Situácia komunity sa dva mesiace po teroristickom útoku málo zmenila

Europarlament v správe pre médiá uviedol, že tento útok bol vyhlásený za trestný čin z nenávisti proti komunite LGBTIQ+ a 17. októbra za teroristický útok. V správe EP sa uvádza aj to, že na Slovensku je manželstvo ústavne definované ako zväzok jedného muža a jednej ženy a neexistuje manželstvo osôb rovnakého pohlavia ani civilné partnerstvo a že v posledných rokoch bolo predložených viacero legislatívnych návrhov proti LGBTIQ+ osobám.

EP upozornil, že podľa prieskumov verejnej mienky len 31 percent Slovákov súhlasí s tým, že LGBTIQ+ osoby by mali mať rovnaké práva ako heterosexuálni ľudia. Ide o najnižší podiel spomedzi členských krajín EÚ.

Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva pozorne sleduje situáciu na Slovensku od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z februára 2018. Na Slovensko vycestovalo už niekoľko delegácií europarlamentu.

ALDE Čítajte viac Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí
287 debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky parlament #streľba na Zámockej #LGBTI+