Lengvarský pripustil, že ambulanciám chýbajúce milióny eur doplatia pacienti z vlastného

Ambulancie momentálne riešia otázku, či sa im podarí na budúci rok prežiť. Ak by nedostali požadovaných 700 miliónov eur hrozí, že niektoré ambulancie sa budú musieť kvôli drahým energiám zavrieť.

, 14.12.2022 15:35
Vladimír Lengvarský Foto: ,
Minister Vladimír Lengvarský.
debata (22)

„Jednou z ciest je aj spoluúčasť pacienta. Vieme, že takéto spôsoby financovania zdravotníctva sú všade vo svete a myslím si, že je čas túto diskusiu otvoriť. Nehovorím o horibilných sumách, ale o tom, že zdravotná starostlivosť je bezplatná, no stojí nejaké peniaze,“ ozrejmil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

VIDEO: Rad pred ordináciou detského lekára v Rači
Video
rad pred ordináciou, detský lekár, Rača, Čítajte viac Chcete sa dostať s dieťaťom k lekárovi? Otec stál v mraze pred ambulanciou od piatej ráno

O dofinancovaní sa však zatiaľ nerozprával s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO). Prvé úvodné stretnutie k otázke riešenia sa uskutočnilo na ministerstve zdravotníctva v utorok. ďalšie je naplánované na budúci týždeň.

Slovenská lekárska komora požaduje zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo minimálne o 700 miliónov eur. Opätovne poukazuje na to, že súčasný návrh je nedostatočný.

Upozorňuje, že návrh štátneho rozpočtu limituje medziročný nárast výdavkov pre špecializovaný ambulantný sektor na šesť percent, čo absolútne nepostačuje na zabezpečenie nákladov na základnú prevádzku mnohých jej poskytovateľov.

SR Voľby2022 VÚC komunálne voľby seniori Prešov POX Čítajte viac Chýbajú zdravotnícke pomôcky. Od Nového roka budú, ale za príplatok

„Slovenská lekárska komora navrhuje čo najskôr zvýšiť platbu za poistenca štátu minimálne na úroveň, ktorú povinne odvádza živnostník s jeho pravidelnou valorizáciou – v roku 2022 to bola suma 79 eur mesačne. To umožní získať zdroje na zabezpečenie reálnych platieb pre nemocnice aj ambulancie,“ povedal prezident komory Pavel Oravec.

Slovenská lekárska komora podporuje každý návrh, ktorý povedie k zvýšeniu platby za poistencov štátu, a tým k zvýšeniu zdrojov v rozpočte pre zdravotníctvo.

Komora poukazuje na to, že v prípade, že nedôjde k zvýšeniu rozpočtu pre zdravotníctvo, je férové, aby politici povedali občanom pravdu, že si budú musieť za zdravotnú starostlivosť priplácať. Je tiež podľa nej otázne, či vôbec nájdu ambulanciu, ktorá ich aj v takom prípade bude môcť ošetriť. Na potrebu zvýšenia zdrojov na verejné zdravotné poistenie na výšku minimálne šiestich percent hrubého domáceho produktu upozorňovali viaceré zdravotnícke organizácie vrátane komory aj v novembri.

© Autorské práva vyhradené

22 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #ambulancie #Vladimír Lengvarský