Odmena za pomoc Ukrajine: Naď sa teší z nových nemeckých tankov za 100 miliónov eur

Slovenské ozbrojené sily získali po desaťročiach prvý nový tank. Tankový prápor sa tak významne rozšíri - k 30 starým sovietskym tankom T-72M1 pribudne 15 moderných Leopardov 2A4 nemeckej výroby. Prvého Leoparda už prevzal a predstavil verejnosti minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Slovensko túto významnú posilu získalo výmenou za pomoc Ukrajine, ktorej odovzdalo 30 starých sovietskych bojových vozidiel pechoty (BVP-1). Zároveň by na Slovensku mali minimálne do konca roka 2023 zostať nemecké systémy protivzdušnej obrany Patriot. Nemecko má Slovensku poskytnúť aj nový systém protivzdušnej obrany, posilniť má východné Slovensko. Má ísť o systém krátkeho dosahu určený na ochranu konkrétnych miest.

19.12.2022 14:40 , aktualizované: 18:20
tank Leopard 2A4 Foto: ,
K 30 starým sovietskym tankom T-72M1 pribudne 15 moderných Leopardov 2A4 nemeckej výroby. Prvého už prevzalo ministerstvo obrany.
debata (305)

VIDEO: Prvý z 15 moderných Leopardov 2A4 nemeckej výroby.

Video

Dodávkou 15 moderných bojových tankov sa výrazne zvýši obranyschopnosť štátu. Slovensko takto tiež naplní svoj hlavný záväzok voči NATO – vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, ktorá je určená na teritoriálnu obranu krajiny a vychádza z geopolitického postavenia Slovenska na východnom krídle NATO. Po tomto prvom tanku budú v priebehu roka 2023 prichádzať postupne každý mesiac jeden až dva kusy. Poputujú na našu východnú hranicu.

„Potrebujeme každý jeden tank,“ zdôraznil ešte na konci leta Naď. Zároveň však pripustil, že v budúcnosti bude vôľa nahradiť aj 30 sovietskych tankov T-72 technikou kompatibilnou s partnermi z NATO. Naďalej však bude požadovať, aby vojenskou pomocou Ukrajine neklesla obranyschopnosť Slovenska.

„Leopard 2 je jeden z najlepších tankov na svete. Je to moderný tank a aj keď 2A4 oproti novším verziám zaostáva v elektronických systémoch, je to stále veľmi vysoký štandard, o generáciu lepší než tie, ktoré máme. Ich obstaraním sa nám podaril veľmi dobrý ťah,“ zhodnotil pre Pravdu generál vo výslužbe a bývalý najvyššie postavený Slovák v štruktúrach NATO Pavel Macko.

Leopard 2A4

Leopard 2A4 je najrozšírenejšou verziou rodiny tankov Leopard 2. Tank priebežne vyvíjala od 70. rokov 20. storočia nemecká spoločnosť Krauss-Maffei Wegmann a medzi rokmi 1985 a 1992 vzniklo až osem jeho verzií. Hlavný nemecký bojový tank Leopard 2 sa v priebehu rokov osvedčil aj v bojových operáciách v Kosove, Afganistane či v Sýrii proti islamským teroristom z Daeš. Po roku 2000, keď sa Nemecko začalo svojich veľkých zásob tankov zbavovať predajom, používa Leopardy v rôznych verziách mnoho štátov NATO, ako aj viaceré ďalšie armády po celom svete.

K starým sovietskym tankom pribudne 15...
K starým sovietskym tankom pribudne 15...
+4K starým sovietskym tankom pribudne 15...

Slovensko Leopardy získalo vďaka nemeckému programu „Ringtausch“, ktorým sa Nemeckom snaží nepriamo cez svojich spojencov dodávať ťažké zbrane Ukrajine. „Čelíme novej realite v bezpečnostnej politike a že sme sa rozhodli, že budeme vhodne reagovať. Či sa to už týka peňazí alebo mentálneho nastavenia. Nelegálny a brutálny útok Ruska na Ukrajinu ukázal, že národná a kolektívna obrana musia byť opäť našou najvyššou prioritou,“ zdôraznila v rozhovore pre Pravdu nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.

Bojové tanky Leopard 2 pre Slovensko sú podľa nej len niektorými aspektmi vzájomnej spolupráce. „Podporujeme Slovensko ako partnera, ktorý na východnom krídle aliancie čelí hrozbám, a zároveň zvyšujeme obranyschopnosť NATO v tomto regióne. Som presvedčená, že aj v budúcnosti budeme našu spoluprácu upevňovať,“ uviedla Lambrechtová.

VIDEO: Slovenská armáda dostane Leopardy.

Video

Odmena za pomoc Ukrajine

Leopardy vo výzbroji slovenskej armády doplnia a v budúcnosti nahradia staré tanky T-72 sovietskej licencie, ktorých má Slovensko v súčasnosti iba 30. Okolité krajiny pritom disponujú násobne väčším počtom tejto bojovej techniky.

Jedny z posledných tankov T-72 pritom v súčasnosti bojujú v stovkách na Ukrajine. Podľa nezávislého blogu Oryx, ktorý dokumentuje materiálne straty vojenskej techniky z verejne dostupných dát, ich Rusko stratilo už viac ako 900 a Ukrajina viac ako 120.

Volodymyr Zelenskyj, Vladimir Putin Čítajte viac Absurdná Putinova propaganda. Treba denacifikovať Ukrajinu či skôr Rusko?

Bojové tanky Leopard získalo Slovensko od Nemecka, výmenou za pomoc Ukrajine. Slovensko jej dodalo 30 starých skladových bojových vozidiel pechoty BVP-1 vyrobených na základe sovietskej konštrukcie pred viac ako 50 rokmi. Ukrajina si už svoje nové vozidlá prevzala ešte v novembri. Zatiaľ pri týchto vozidlách neboli zaznamenané žiadne straty.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v tejto súvislosti poznamenal, že hodnota techniky z Nemecka dosahuje „oveľa viac ako 100 miliónov eur“, kým hodnota slovenskej pomoci Ukrajine je na úrovni zhruba pätiny tejto sumy. Jej hodnota tak vychádza zhruba na 6,5 milióna eur, kým hodnota jedného BVP je desaťkrát nižšia – 0,6 milióna eur.

Nové tanky poputujú do Trebišova. „Tanky Leopard budú po dodaní zaradené do zostavy 14. tankového práporu pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ spresnila hovorkyňa rezortu obrany. Trebišovský 14. tankový prápor je bojovým prvkom brigády predurčeným na vedenie ofenzívnych, defenzívnych aktivít proti obrnenému nepriateľovi a je spôsobilý podporovať hlavné druhy stabilizačných aktivít.

Húfnica Zuzana Čítajte viac Zničili nám Rusi prvú húfnicu Zuzanu? Unikli zábery, ministerstvo reaguje

Koniec sovietskej techniky

Tanky Leopard 2A4, ktoré posilnia Ozbrojené sily Slovenskej republiky, budú po generálke. „Sú vo veľmi dobrom stave a ešte prejdú komplexnou generálnou opravou zo strany Nemecka. Vieme, čo dostaneme, a sme za to veľmi vďační,“ priblížil v lete minister obrany.

Nemci navyše dodajú Leopardy spolu s náhradnými dielmi, muníciou, ako aj s výcvikom. „Vybrané posádky absolvovali kurz v Nemecku a následne po dodaní tankov budú školiť ostatných príslušníkov tankovej roty 14. tankového práporu,“ priblížila hovorkyňa Kovaľ Kakaščíková. Preškolenie prebiehalo od polovice novembra do 9. decembra v nemeckom meste Munster. Školenia sa zúčastnilo sedem vodičov.

„Tieto tanky výrazne posilnia náš tankový prápor, čím naplníme ďalšiu podmienku na výstavbu ťažkej mechanizovanej brigády v rámci cieľov spôsobilostí NATO. Výrazným spôsobom teda posilníme bojaschopnosť ťažkej mechanizovanej brigády a obranyschopnosť Slovenskej republiky. Zároveň sa postupne zbavujeme závislosti od Ruska tým, že sa zbavujeme starej sovietskej techniky,“ zdôraznil Naď na konci novembra. Takéto riešenie označil za výhodné pre všetky zúčastnené strany.

Technika v službách Ozbrojených síl SR

Vojenská technika v službách Ozbrojených síl SR a ukrajinskej armády

Fotogaléria
Leopard 2A4 v používaní Holandska....
Vo výzbroji slovenskej armády Leopardy doplnia...
+8Bojové vozidlo pechoty BVP-1 je obojživelné...
Germany Russia Ukraine War Čítajte viac Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

Len v máji urobilo Nemecko podobnú výmenu aj s Česku republikou. Tá dostala rovnakú dodávku ako Slovensko výmenou za tanky T-72, ktorých minimálne 40 kusov Česko už v apríli poslalo na Ukrajinu. Obe strany zároveň začali rokovať o možnosti obstarať pre Armádu ČR v ďalších rokoch až 50 tankov najmodernejšej verzie 2A7+.

Okrem Čechov už používa Leopardy spomedzi našich najbližších susedov aj Maďarsko – 12 kusov verzie 2A4 a 44 kusov verzie 2A7+, Poľsko – 142 kusov tankov 2A4 a 105 kusov verzie 2A5, ako aj Rakúsko, ktoré disponuje 114 kusmi tankov vo verzii 2A4.

Tank T-72 na Ukrajine

  • Straty ruských T-72 : –98, A –37,AV –9, B –289, BA –23, B3 –446, (spolu – 902)
  • Straty ukrajinských T-72: –3, M –37, AV –11, B –25, AMT –13, –36? (spolu – 125)

© Autorské práva vyhradené

305 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo obrany #vojna na Ukrajine #tank leopard