Súčasná chrípková sezóna prerástla do epidémie. Stalo sa tak ešte pred prázdninami

Súčasná chrípková sezóna prerástla do chrípkovej epidémie ešte pred vianočnými prázdninami. Upozornil na to hlavný hygienik SR Ján Mikas.

20.12.2022 15:00
chrípka škola trieda Foto: ,
Prázdna trieda v zatvorenej základnej škole L. Novomeského 2 v Košiciach 20. decembra 2022 kvôli chrípkovým prázdninám.
debata (57)

„Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie očakávame, že hlásená chorobnosť na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení presiahne tento týždeň úroveň epidemického prahu vo všetkých krajoch Slovenska,“ skonštatoval.

Chorobnosť na chrípku a iné respiračné ochorenia by mala podľa Mikasa klesnúť počas prázdnin. „Deti sa vtedy nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí,“ ozrejmil. Nárast chorobnosti sa očakáva opäť po prázdninách, keď podľa neho dôjde k druhému vrcholu chrípkovej sezóny.

Ochrániť môže očkovanie

Hlavný hygienik zopakoval, že najefektívnejšiu formu ochrany poskytuje očkovanie proti chrípke. „Okrem toho možno svoju obranyschopnosť ďalej podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B, vitamínu D na podporu obranyschopnosti tela,“ priblížil s tým, že dbať treba aj na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, dostatok spánku či aktívny životný štýl.

rad pred ordináciou, detský lekár, Rača, Čítajte viac Chcete sa dostať s dieťaťom k lekárovi? Otec stál v mraze pred ambulanciou od piatej ráno

Zdôraznil, že v školských a pracovných kolektívoch by sa malo počas chrípkovej sezóny často vetrať, dbať na hygienu rúk a dezinfekciu plôch, ktorých sa ľudia často dotýkajú. „Odporúčame obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, nedotýkajte sa tváre a očí neumytými rukami, nezdieľajte osobné predmety s inými ľuďmi,“ doplnil. Dodržiavať by sa podľa neho mala aj respiračná etiketa, ako napríklad kýchanie a kašľanie do vreckovky, nie do rúk.

Pomôže aj respirátor

Mikas odporučil chrániť sa respirátorom v preplnenej hromadnej doprave, v preplnených uličkách obchodov, na hromadných podujatiach, ale aj pri príznakoch ochorenia či pri vrátení sa do kolektívu tesne po chorobe. „Rovnako je to vhodné v situáciách, keď ste obklopení cudzími ľuďmi a nedokážete si od nich udržať bezpečný odstup, alebo ak neviete vyhodnotiť ich zdravotný stav,“ ozrejmil.

Pripomenul, že nosenie respirátora FFP2 je v dôsledku pretrvávajúcej pandémie COVID-19 naďalej povinné pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára a zákazníkov lekární.

chrípka, choroba, smrkanie, vreckovky, chorá Čítajte viac Ako efektívne bojovať proti chrípke a nachladnutiu?
57 debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #epidémia #chrípková sezóna #Ján Mikas