Mazák nesúhlasí s politikmi: Očista justície pokračuje, vyšetrovania napredujú

Predseda Súdnej rady Ján Mazák nesúhlasí s názorom, že by sa vyšetrovanie káuz týkajúcich sa korupcie v justícii „zaseklo“, ale naopak podľa neho postupuje plynule.

03.01.2023 16:38
Ján Mazák Foto: ,
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák
debata (4)

Ako uviedol v rozhovore pre agentúru SITA, trestné konania pokračujú, podávajú sa obžaloby, súdy začínajú pojednávať a rozhodovať a niektoré trestné prípady už skončili odsúdením.

„Poviem svoju obľúbenú frázu, ktorá sa vzťahuje nielen na súdenie, ale aj na vyšetrovanie a obžalovanie obvinených – to nie je strihanie vlasov,“ zdôraznil Mazák. Ako ďalej povedal, laici a niekedy ani právnici si nedokážu predstaviť, aký zložitý je trestný proces v slovenskom práve. „Navyše, v trestnom konaní sa požadujú od orgánov činných v tomto konaní viaceré zbytočné, duplicitné úkony, ktoré sú živnou pôdou pre prieťahy, pre oddialenie konečného rozhodnutia, občas aj na nekorektné, ale v súlade so zákonom úkony obhajoby, ktorá sa, prirodzene, snaží o spochybnenie obvinenia, jeho časti, hoci aj za cenu procesných obštrukcií,“ skonštatoval Mazák.

Milan Lučanský Čítajte viac Prokuratúra vysvetlila, prečo pri pitve Lučanského nenašli škrtiacu ryhu

V tomto prípade však podľa šéfa súdnej rady nejde o slovenskú špecialitu. „Pravda, v štátoch, ktoré majú pružnejšie a praktickému životu viac prispôsobené trestné právo, sa priestor pre také obštrukcie dosť zužuje a preto aj výsledky sa dostavia v rozumnejšom čase než je to u nás,“ dodal Mazák.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #justícia #Ján Mazák #Súdna rada SR #očista justície