Vlajkovú loď štátneho zdravotníctva chcú otvoriť s 29-ročným meškaním

Mal to byť veľkolepý projekt, výkladná skriňa zdravotníctva na Slovensku. Nelichotivá história bratislavských Rázsoch sa začala písať v roku 1987, koncová univerzitná nemocnica sa mala otvoriť na prelome milénií. No od roku 2000 sa projekt posunul len k zbúraniu skeletu. Kým štátna nemocnica chátrala, o päť kilometrov ďalej vybudovala finančná skupina Penta súkromnú nemocnicu Bory, ktorú plánujú otvoriť v marci.

04.01.2023 15:21
Razsochy, buranie, pellegrini, Foto:
Expremiér Peter Pellegrini počas búracích prác v roku 2019 na Rázsochách.
debata (10)

Projekt štátnej koncovej nemocnice v hlavnom meste sa ťahá už viac ako tridsať rokov. Žiadna z vlád demokratického Slovenska nebola schopná vlajkovú loď slovenského zdravotníctva dokončiť. A len jedna z garnitúr dokázala chátrajúci skelet nemocnice zbúrať. Dnes si dosluhujúca vláda Eduarda Hegera dala nový míľnik. Rázsochy chce dokončiť do roku 2029. Štát teda potrebuje aspoň šesť rokov na dokončenie projektu bývalého režimu.

Video
Priestory po zbúraní nemocnice Rázoschy

Príprava výstavby Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava-Rázsochy sa začala v polovici 80. rokov minulého storočia. V investičných plánoch štátu boli Rázsochy aj v 90. rokoch, na konci októbra 2000 však vláda zrušila uznesenie z roku 1997 a financovanie výstavby bolo zastavené. V neskoršom období ministerstvo zdravotníctva nemalo finančné prostriedky na dostavbu. V roku 2017 bola vládou prijatá Koncepcia rozvoja Univerzitnej nemocnice Bratislava a návrh realizácie výstavby novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave. V priebehu rokov 2019 až 2020 sa uskutočnila čiastočná asanácia existujúceho skeletu nemocnice a zároveň výrub inváznych drevín. Projekt novej nemocnice Rázsochy bol zahrnutý do tzv. plánu obnovy. V lete 2022 podpísalo ministerstvo zdravotníctva zmluvu s projektantom na prípravu projektu. Ak pôjde všetko podľa plánu, tak kým sa štátna nemocnica Rázsochy otvorí v Bratislave, súkromník Penta bude mať vlastnú nemocnicu Bory v zabehnutej prevádzke už sedem rokov. Penta totiž aktuálne naberá zamestnancov a otvorenie avizuje už na marec.

Premiér SR Peter Pellegrini pri búraní skeletu...
Skelet nemocnice Rázsochy
+4Skelet nemocnice Rázsochy

Výstavba novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy by sa mohla predbežne začať v druhom štvrťroku 2024. Vyplýva to zo zámeru projektu, ktorý v stredu ministerstvo zdravotníctva predložilo na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Predbežné náklady na výstavbu odhadujú na 263 miliónov eur.

Nová univerzitná nemocnica by mala stáť na území bratislavského Lamača, kde sa stavala pôvodná nemocnica, ktorá bola expremiérom Petrom Pellegrinim (nezarad. Hlas) čiastočne asanovaná v roku 2020. Objekt novej UNB Rázsochy bude kopírovať pôdorys pôvodnej nemocnice. Zastavaná má byť plocha s rozlohou vyše 31-tisíc m2. „Z hľadiska štruktúry nemocnice sa počíta približne s 695 lôžkami, 20 operačnými sálami, 40 ambulanciami a asi 35-tisíc hospitalizáciami ročne,“ priblížilo ministerstvo zdravotníctva.

Univerzitná nemocnica sv. Martina Čítajte viac Dá sa postaviť sedem nemocníc za štyri roky? Tá v Martine už mala byť otvorená

Novinkou v projekte je aj časť, o ktorej sa doteraz nehovorilo. Nový nemocničný komplex bude pozostávať okrem objektu nemocnice aj z akademickej budovy. Objekt nemocnice má byť situovaný na severozápad/ju­hovýchod. „Na tejto časti objektu budú osadené dve ‚veže‘ s pôdorysným tvarom písmena H. Objekt bude mať štyri suterénne a sedem nadzemných podlaží a bude do budúcna predpripravený na rozšírenie doplnením tretej ‚H veže‘, čo by prinieslo navýšenie kapacity o 500 lôžok,“ spresnilo ministerstvo.

Akademická budova je riešená ako viacpodlažný celok orientovaný kolmo na objekt nemocnice, pričom oba objekty budú prepojené „komunikačným tunelom“ prístupným z 3. nadzemného podlažia. „Akademická budova bude pozostávať z piatich suterénov a šiestich nadzemných podlaží,“ doplnil rezort.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnica Rázsochy