Šeliga vyráža do boja so Žilinkom. Lipšicovmu úradu chce dať voľnosť

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) predloží do parlamentu novelu ústavného zákona. Ako ďalej dnes informoval na tlačovej besede, novela je poistkou, ktorá by mala zabrániť tzv. normalizácii generálnej prokuratúry SR zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

05.01.2023 15:25
koalícia, Bôrik, Šeliga Foto: ,
Juraj Šeliga
debata (111)

„Do Ústavy SR doplníme, že Špecializovaný trestný súd bude explicitne spomenutý v ústave ako súčasť sústavy súdov. Rovnako doplníme, že Úrad špeciálnej prokuratúry je taktiež nezávislou súčasťou prokuratúry," vysvetlil Šeliga. Zároveň uviedol, že zmeny sú nevyhnutné najmä pre tlak, ktorý je vyvíjaný na Špecializovaný trestný súd a Úrad špeciálnej prokuratúry.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast Čítajte viac Žilinkova 363 vždy zaručene vyčarí Smerákom úsmev na perách

„Tieto inštitúcie sa zavádzali preto, aby sme boli schopní vyšetrovať najzávažnejšiu korupciu. Zápas o to musí pokračovať. Normalizácia v rámci generálnej prokuratúry je neprijateľná. Snažili sa napr. o cenzurovanie NR SR, keď Maroš Žilinka uviedol, že poslanci si bez jeho súhlasu nemôžu pozývať špeciálneho prokurátora na parlamentný výbor," tvrdí poslanec NR SR. Šeliga je zároveň presvedčený, že jeho návrh získa podporu poslancov v parlamente. „Keď som mal debatu s mojimi koaličnými partnermi, nikto z nich nemal problém so spomínanými inštitúciami. Od SaS očakávam, že môj návrh automaticky podporia," doplnil.

Úlohou nie je napĺňať záujmy politikov

Generálna prokuratúra dôrazne odmietla Šeligove tvrdenia. Ako ďalej informovala v tlačovej správe, tvrdenia sú zavádzajúce, skutočnosti nezodpovedajúce a manipulatívne. „Úlohou prokuratúry nie je napĺňať predstavy a záujmy politikov, ale dôsledne ochraňovať zákonnosť. Sústavné účelové verejné spochybňovanie činnosti prokuratúry a generálneho prokurátora, prameniace z nespokojnosti s rozhodnutiami v niektorých trestných veciach, vážne ohrozuje dôveryhodnosť a dobrú povesť prokuratúry," tvrdí GP. Ďalej zdôraznila, že sa nebráni polemike, tá však podľa nej musí byť korektná, odborná, založená na znalosti faktov a nie výlučne na politickej snahe kritizovať za každú cenu.

Žilinka / Lipšic / Čítajte viac Žilinka odmieta snahu "umravniť" Lipšica cenzúrou. Ide vraj len o poriadok v komunikácii

„Šeliga hovorí o údajnej normalizácii prokuratúry, kritizuje disciplinárny návrh na špeciálneho prokurátora, či snahu o cenzurovanie vyjadrení prokurátorov," myslí si GP. Generálna prokuratúra ďalej odporučila poslancovi, aby si pred verejným vyslovovaním účelovej kritiky našiel niekoľko minút a dôkladne sa oboznámil s právoplatným rozhodnutím Najvyššieho správneho súdu SR z mája minulého roku, ktorým bol špeciálny prokurátor uznaný vinným z disciplinárneho previnenia. „Mal by sa oboznámiť s listom generálneho prokurátora z 30. mája minulého roku adresovanému predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina), ale aj Príkazom generálneho prokurátora z 23. decembra 2022 o spôsobe informovania verejnosti o činnosti prokuratúry prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov, webového sídla či sociálnych sietí," uzavrela GP.

111 debata chyba
Viac na túto tému: #Generálna prokuratúra #Maroš Žilinka #Juraj Šeliga
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy