Sme rodina nepostaví vlastného kandidáta na prezidenta

Hnutie Sme rodina nepostaví vlastného kandidáta na prezidenta. V rozhovore pre TASR to povedal predseda hnutia a Národnej rady (NR) SR Boris Kollár. Otázku prípadnej podpory niektorého z kandidátov iných strán označil za predčasnú, rovnako ako vicepremiérka a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová. Obaja chcú počkať na mená kandidátov.

, 08.01.2023 21:45
debata (8)

Kollár nateraz nepovedal, či podporia kandidáta konkrétnej strany. Závisieť to podľa jeho slov bude od toho, kto sa prihlási. Nechcel komentovať mená ako Róbert Mistrík či Pavol Čekan. Čo sa týka Miroslava Lajčáka, toho by nepodporil. „Doteraz som ho nikdy nepodporil, ani si nemyslím, že by som ho podporoval. Asi nie,“ reagoval na otázku TASR.

Na otázku o prípadnej kandidatúre dočasne povereného ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) reagoval, že by bol dobrým prezidentom, no zrejme by nedokázal získať potrebný počet hlasov. „Treba sa pozerať na politickú realitu, takýto kandidát by musel mať podporu nadpolovičnej väčšiny všetkých voličov. Krajniak je dobrý minister práce a sociálnych vecí, ale nemyslím si, že by mal až takú silnú podporu medzi ľuďmi, že by malo zmysel ho stavať za kandidáta na prezidenta,“ skonštatoval Kollár.

VIDEO: Kollár: Psychiatria, cirkus. Len predčasné voľby tomu môžu zabrániť.

„Je však zbytočné teraz rozoberať, či by bol dobrým kandidátom niekto, kto ani nekandiduje,“ skonštatovala Remišová pre TASR. Na otázky o kandidátoch bude podľa nej ešte dosť času. Poznamenala, že k prípadnej opätovnej kandidatúre sa zatiaľ nevyjadrila ani aktuálna hlava štátu Zuzana Čaputová. „Čekana aj Mistríka si veľmi vážim, robia Slovensku dobré meno v zahraničí svojimi vedeckými aktivitami,“ dodala. Nepovedala však, či by si ich vedela predstaviť ako kandidátov na prezidenta.

SaS ani Hlas sa zatiaľ nevyjadrili

Opozičné strany SaS a Hlas zatiaľ neavizujú kandidáta na prezidenta. „Zatiaľ nemáme kandidáta, keďže prezidentské voľby budú až o 15 mesiacov, mesiac po riadnych voľbách. Ani ho nemusíme mať,“ povedal v rozhovore pre TASR šéf SaS Richard Sulík. V roku 2019 podporovala SaS Róberta Mistríka, ktorý sa kandidatúry vzdal v prospech Čaputovej.

„Neviem povedať, či si vyberieme niekoho, koho budeme podporovať, alebo či postavíme vlastného kandidáta,“ dodal Sulík s tým, že budú o tom diskutovať v rámci straníckych štruktúr. Zároveň povedal, že exminister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý bol nominantom SaS, nemá záujem kandidovať.

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini tvrdí, že prezidentské voľby ešte nie sú témou dňa. „Budeme ale určite presadzovať, aby Slovensko malo na svojom čele osobnosť, ktorá ho bude dôstojne reprezentovať doma i vo svete a zároveň bude mať stále na mysli, že jeho prvoradou povinnosťou je hájiť záujmy svojich občanov,“ povedal pre TASR.

referendum smer fico Čítajte viac Fico opäť hovorí o zmarení referenda. Podľa prezidentky však stačilo správne napísať otázku
8 debata chyba
Viac na túto tému: #SaS #prezidentské voľby #Hlas #kandidát na prezidenta #Boris Kollár #voľba prezidenta #Sme rodina #Veronika Remišová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy