Šóth: Desiatky ambulancií zaviedli pri vyšetrení poplatky na kompenzáciu nákladov

Desiatky ambulancií začali od nového roka vyberať pri vyšetrení poplatky na kompenzáciu prevádzkových nákladov. Pre TASR to potvrdil prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth. Upozorňuje, že ak štát nezvýši platby pre ambulantných poskytovateľov, pridajú sa k nim aj ďalšie ambulancie.

10.01.2023 14:15, aktualizované: 16:21
Marián Šóth Foto: ,
Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.
debata (26)

Poukazuje na vysoké preddavky za energie, ktoré poskytovatelia bez pomoci štátu nie sú schopní ďalej platiť. „Ak niekto platil okolo 1000 eur za malú polikliniku, teraz dostáva preddavkové zálohové platby za nejakých 3000 až 4000 eur,“ ozrejmil Šóth. „Druhá vec je, že musíme zamestnancom zvýšiť platy, pretože nám odídu,“ dodal.

Potvrdil, že tendenciu k vyberaniu poplatkov majú aj členovia ASL. „My sme túto aktivitu zatiaľ tlmili. Keďže sa rozpočet pre zdravotníctvo nejakým spôsobom zvýšil, čakali sme, akým spôsobom sa to pretransformuje do ambulancií,“ podotkol. Asociácia však už pre pacientov pripravila list, v ktorom o nutnosti zavedenia poplatkov informuje.

„Nechceme pacientom robiť problémy. Naopak, volíme cestu menšieho zla. Tým väčším je nezmluvný vzťah s poisťovňou a plná úhrada pacienta. V tomto prípade by pacient platil všetky vyšetrenia, odbery, lieky. Tým najväčším zlom je zatvorenie ambulancií, ktoré väčšine z nás reálne hrozí, ak nič neurobíme,“ uvádza ASL v liste.

Asociácia podľa Šótha kontaktovala aj rezort zdravotníctva so žiadosťou o stretnutie na úrovni poskytovateľov a zdravotných poisťovní. „Ak nebude v rozpočte dostatok financií, ani zdravotné poisťovne nebudú disponovať dostatočnou hotovosťou na to, aby mohli zvýšiť platby pre ambulantných poskytovateľov. (…) Minister nám dal odpoveď, že sa to bude v krátkej dobe riešiť,“ spresnil. Pripomenul, že situácia je akútna, pretože ambulanciám začiatkom februára končia dodatky k zmluvám s poisťovňami.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) pre TASR potvrdilo, že stretnutie k riešeniu situácie v ambulantnom sektore je naplánované na tento týždeň. „MZ SR má vo svojej kapitole vyčlenených 80 miliónov eur určených na pokrytie zvýšených nákladov súvisiacich s energetickou krízou tak pre ambulantný sektor, ako aj pre ústavnú zdravotnú starostlivosť,“ dodal rezort.

náhrada nákladov, lekár, doktor, liečba Čítajte viac Poplatky za návštevu lekára sú späť. Čo nedoplatil štát, teraz pýtajú ambulancie od pacientov
26 debata chyba
Viac na túto tému: #asociácia súkromných lekárov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy