Šipoš: Rozprávame sa o prípadnom novom subjekte, aby opäť nevládol Smer

V OĽaNO sa vedie debata o prípadnom novom subjekte, ak by to mohlo pomôcť poraziť vo voľbách Smer či neparlamentné subjekty Hlas a Republika. V diskusnej relácii TV Joj Na hrane to povedal člen predsedníctva hnutia Michal Šipoš. Nemá informáciu o tom, že by dočasne poverený premiér Eduard Heger odchádzal z OĽaNO.

13.01.2023 00:00
Michal Šipoš Foto: ,
Michal Šipoš
debata (40)

V hnutí sa podľa Šipoša otvorene rozprávajú o všetkých legitímnych možnostiach, ako zabrániť návratu mafie k moci. „Ak by bola šanca poraziť v ďalších voľbách Smer, Hlas a Republiku a mohlo by to pomôcť tým, že by možno vznikol nejaký nový subjekt alebo že by tomu mohol napomôcť Eduard Heger, a niektorí ľudia si možno nevedia predstaviť, že by podporovali OĽaNO na čele s Igorom Matovičom, tak sa rozprávame o scenároch, veľmi otvorene, že či by nebola na stole ponuka na nejaký nový subjekt,“ priblížil Šipoš.

Video
Heger: Je úplne poctivé vládnuť celé štyri roky

Debaty sa podľa neho vedú aj o tom, či by mohol vzniknúť subjekt, ktorý by volilo viac ľudí, napríklad stredoví či mestskí voliči. Debaty nie sú uzavreté. Chcú si počkať na snem hnutia, ktorý bude do konca januára alebo začiatkom februára.

Nezaradený poslanec pôsobiaci v Hlase-SD Matúš Šutaj Eštok reagoval, že je neuveriteľné, ak má ľudí okolo Hegera mentorovať napríklad expremiér Mikuláš Dzurinda, ktorý je známy aj pre kauzu Gorila.

Šipoš si myslí, Heger by mal urobiť všetko pre to, aby sa o novú väčšinu 76 poslancov pokúsil a dovládol do riadnych volieb v roku 2024. Ak 76-ku nezíska, na stole je podľa neho úradnícka vláda alebo predčasné voľby, ktoré by mohli byť v septembri.

Šutaj Eštok skonštatoval, že pokúšať sa nájsť väčšinu v parlamente, ktorý vyslovil nedôveru vláde, je znakom prílišného sebavedomia alebo absolútneho výsmechu voči občanom. Drží palce Sme rodina, aby sa nevzdali svojej podmienky o predčasných voľbách.

Šipoš v súvislosti s energetickou krízou skritizoval ministra hospodárstva Karla Hirmana za to, že je na dovolenke. Ihneď po schválení rozpočtu mal podľa neho zabezpečiť mechanizmy tak, aby zálohové faktúry podnikateľom nechodili. Očakáva, že minister v najbližších dňoch predstaví riešenia, aby ľudia neplatili zálohové faktúry. „Ak to nevyrieši, je to na uterák,“ dodal.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #Michal Šipoš #Hegerova 76