Nepravdivé tvrdenia sa týkali platformy Žltý melón, ktorá vraj tieto finančné prostriedky vo výške 25 000 eur poskytuje. Žltý melón však nie je mimovládna organizácia, ide o platformu či finančný portál, ktorý za účelom zisku sprostredkúva poskytovanie pôžičiek. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
Agentúra AFP v databáze mimovládnych organizácii na portáli finstat.sk nenašla žiadnu organizáciu pod názvom Žltý melón, a taktiež ani na stránke ktopomozeukrajine.sk. Na tej sú uvedené slovenské mimovládne organizácie a aktivisti zaoberajúci sa poskytovaním pomoci ukrajinským utečencom.
Žltý melón sprostredkúva poskytovanie pôžičiek a stojí za ňou akciová spoločnosť iService, a.s. Tá sa nachádza v databáze finstat.sk a je tiež zapísaná v Obchodnom registri.
Riaditeľ platformy Žltý melón Roman Feranec v súvislosti s nepravdivými tvrdeniami pre AFP uviedol: „Ide o nepravdivú a vymyslenú informáciu. Spoločnosť iService, a.s., ktorá prevádzkuje finančný portál Žltý melón, je podnikateľský subjekt. Žltý melón, ktorý funguje od roku 2012, je finančný portál poskytujúci možnosť požičiavania a investovania medzi ľuďmi, tzv. kolektívne požičiavanie.“ Podľa neho sú podmienky a kritériá rovnaké pre všetkých klientov a dlžníkov, takže ukrajinskí občania nemajú žiadne výhody oproti slovenským.
Čítajte viac 327. deň: Británia potvrdila doteraz najväčší balík vojenskej pomoci UkrajineRiaditeľ Žltého melónu pre AFP ďalej dodal: „Príspevok klamlivo tvrdí, že sme poskytli nenávratnú dotáciu, navyše zvýhodňujúcu ukrajinských občanov, a že vystupujeme ako mimovládna organizácia. Z príspevku je navyše úplne zrejmé, že daný človek mal jeho tvorbou jediný úmysel, a to získať pozornosť na úkor zneužívania aktuálnych spoločenských tém a rozdeľovania spoločnosti, čo jednoznačne odsudzujeme.“
VIDEO: Rusi v Chersone zasiahli aj Červený kríž