Prokuratúra: Nariadenie, podľa ktorého sa v Sliači konalo referendum, je nezákonné

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Sliač, na základe ktorého sa konalo minulý rok v októbri miestne referendum o americkej základni, je vo viacerých bodoch v rozpore so zákonom.

18.01.2023 16:21
Sliač, referendum Foto: ,
Urna s menšími rozmermi sa zaplnila už pred obedom. Potom doniesli väčšiu.
debata (53)

Prokurátorka Okresnej prokuratúry vo Zvolene preto podala proti nariadeniu protest. Zaoberať sa ním bude musieť mestské zastupiteľstvo. „Prokurátorka okresnej prokuratúry navrhla napadnuté ustanovenia zrušiť a nariadenie zmeniť tak, aby bolo v súlade so zákonom o obecnom zriadení,“ uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár.

Mestské zastupiteľstvo v Sliači musí najneskôr do 90 dní od doručenia protestu prokurátora o ňom rozhodnúť. „Ak mestské zastupiteľstvo protestu nevyhovie, podá prokurátorka okresnej prokuratúry žalobu na správny súd, ktorým je Krajský súd Banská Bystrica,“ informoval Vozár.

Na okresnú prokuratúru vo Zvolene sa ešte minulý rok pred konaním referenda o tom, či obyvatelia mesta súhlasia so zriadením vojenskej základne Spojených štátov amerických (USA) na jeho území, obrátil miestny občan. Požadoval preveriť, či VZN, ktoré prijalo mesto v súvislosti s konaním referenda, je v súlade so zákonom.

Sliač referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo v čase ratifikácie zmluvy medzi SR a USA 1343 (31 percent) obyvateľov Sliača. Väčšina hlasujúcich v referende bola proti zriadeniu americkej vojenskej základne na jeho území. Z 1513 voličov, ktorí sa na referende zúčastnili, takto hlasovalo 1127 občanov, čo je takmer 75 percent všetkých zúčastnených voličov.

Výsledok referenda v Sliači neznamená podľa v súčasnosti dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač. Deklaroval, že americká základňa na miestnom letisku nebola, nie je a nebude. Referendum v Sliači bolo podľa rezortu obrany predvolebnou kampaňou.

Jaroslav Naď Čítajte viac Naď: Referendum v Sliači nič neznamená, o americkej základni sa neuvažuje
53 debata chyba
Viac na túto tému: #Sliač #referendum