Upozornila, že napriek ôsmim desiatkam rokov, ktoré uplynuli od hrôz holokaustu počas druhej svetovej vojny, sa i v súčasnosti objavujú pokusy popierať a bagatelizovať jeho zverstvá. „Rovnako sme svedkami otvorenej nenávisti, verbálnej i fyzickej, voči Židom i iným menšinám,“ upozornila. I preto je podľa nej potrebné si nielen pripomínať históriu, ale brať si z nej poučenie.
Úctu pamiatkam obetí holokaustu vyjadrili na rovnakom mieste aj predseda parlamentu SR Boris Kollár (Sme rodina) a dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
Heger: Od nenávisti k ohavným skutkom nie je ďaleko
Holokaust pripomína, aké ľahké je prejsť od nenávistných slov k ohavným skutkom, uviedol na piatkovej pietnej spomienke v Bratislave Eduard Heger.
„Pretože ľudská pamäť je krátka, musíme si tieto hrôzy neustále pripomínať. Z úcty k obetiam máme povinnosť odmietnuť nenávisť už v jej zárodkoch a namiesto hnevu a nevraživosti sa zameriavať na dialóg, rešpekt a vzájomné porozumenie,“ zdôraznil.
Upozornil pritom na fakt, že i „konečné riešenie židovskej otázky“ nevzniklo zo dňa na deň, ale systematickými a tolerovanými prejavmi nenávisti, ktoré presiakli do celej spoločnosti.
Podľa Kollára je dôležité si pripomínať históriu, aby sa neopakovali tragédie, ktoré sa v minulosti udiali. „Za osobitne dôležité považujem edukovať mládež a upozorňovať ju, že súčasná sloboda nie je samozrejmosťou. Udalosti na Ukrajine sú toho, žiaľ, dôkazom,“ upozornil. V tejto súvislosti vníma i dôležitosť pietnych aktov a pripomínaní si tragických momentov histórie, vrátane ich kauzálnych súvislostí.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu nasvietia v piatok večer Bratislavský hrad. Tragické memento histórie bude svetelný dekor pripomínať od 18.00 do 23.00 h. Informovala o tom Kancelária Národnej rady SR.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomína 27. januára utrpenie miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Zvolený dátum sa symbolicky viaže k oslobodeniu koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v roku 1945.