Žilinka koná v prospech figúr zo Smeru a Sme rodina, tvrdí Baránik

Poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Alojz Baránik požiadal predsedu ústavnoprávneho výboru o predvolanie si generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

27.01.2023 15:15
Žilinka Foto: ,
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
debata (36)

Podľa Baránika by mal Žilinka podať vysvetlenie toho, že „tajil a mlžil o tom, že jeho podriadené prokurátorky Habčáková a Cibuľová intervenovali na súde v prospech mocných figúr z prostredia Smeru a Sme rodina.“

Poslanec je presvedčený, že ich konanie bolo v rozpore s ústavou a zákonom, keďže na takú intervenciu nemali žiadne zákonné oprávnenie a vykazuje znaky marenia účelu trestného konania. „Považujem za neprípustné, aby systém ‚našich ľudí‘ pokračoval len vďaka tomu, že koalícia sa nechala obalamutiť Borisom Kollárom a zvolila spolu so Smerom a fašistami za generálneho prokurátora najmenej vhodnú osobu,“ skonštatoval Baránik.

Poslanca zároveň zaráža, že v tejto situácii sa prezidentka SR Zuzana Čaputová doposiaľ nerozhodla podať disciplinárny návrh na Maroša Žilinku. Poukázal na to, že v zmysle disciplinárneho poriadku Najvyššieho správneho súdu SR je veľmi nedostatočne stanovená legitimácia na podanie takého návrhu a prakticky ho môže podať len prezident.

„O to väčšia je potom zodpovednosť pani prezidentky pri zabezpečovaní riadneho chodu štátnych orgánov aj v tejto oblasti. Možno práve mnou navrhované podanie vysvetlenia generálneho prokurátora na ústavnoprávnom výbore a jeho priebeh bude tým, čo ešte chýba pani prezidentke k správnemu rozhodnutiu,“ domnieva sa Baránik.

lipšic úšp Prokurátor Ladislav Masár, Vladimír Kuruc, Ondrej Repa  Matúš Harkabus Čítajte viac Prokurátori vystúpili proti Žilinkovi: Cez 363 pomáha vplyvným. Generálny prokurátor tvrdí, že Lipšic klame
36 debata chyba
Viac na túto tému: #Maroš Žilinka #Alojz Baránik