V Tatrách spadlo viacero samovoľných lavín. Jedna zasiahla až Skalnaté pleso

Horská záchranná služba (HZS) spozorovala v piatok ráno viacero samovoľných lavín, najmä vo Vysokých Tatrách. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie HZS s tým, že lavíny sa objavili pod Kolovým štítom, v Malej Studenej doline a najväčšie v Skalnatej doline.

03.02.2023 17:48
vysoké tatry lavína cmiter skalnaté pleso Foto:
Mimoriadna lavína vo Vysokých Tatrách.
debata

„Lavína z Cmitra bola svojimi rozmermi mimoriadna, pretože zasiahla až Skalnaté pleso,“ uvádza stredisko. Výskyt samovoľných veľkých lavín, ktoré zasahujú aj dná dolín, zodpovedá podľa HZS veľkému lavínovému nebezpečenstvu, teda štvrtému stupňu z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Ten aktuálne platí v Západných a Vysokých Tatrách. Horskí záchranári z dôvodu vysokého rizika pádu lavín a silného vetra na horách neodporúčajú pohyb vo vysokohorskom teréne ani v podhorí.

lavína tatry Čítajte viac Vo Vysokých a Západných Tatrách je vyhlásené veľké lavínové nebezpečenstvo

V týchto pohoriach sa nachádzajú aj dve väčšie lyžiarske strediská, Zverovka – Spálená a Lomnické sedlo, ktoré sú priamo ohrozené lavínami. V tejto súvislosti v piatok ráno HZS vykonala preventívne odstrely – testy stability snehovej pokrývky. „Obe lokality však svojou orientáciou a štruktúrou snehovej pokrývky neboli natoľko kritické, aby sa uvoľnila lavína. To však neznamená, že situácia je všeobecne priaznivá, o čom svedčí aj výskyt spomínanej veľmi veľkej samovoľnej lavíny v lokalite Cmiter nad Skalnatým plesom,“ dodáva HZS.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #horská záchranná služba #Lavíny #lavínové nebezpečenstvo