Odsedieť si má doživotie. ŠTS bude musieť „Hrobárovi“ sátorovcov vinu opäť dokázať

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku bude musieť nanovo vykonať dokazovanie v prípade Lehela Horvátha, ktorý je známy aj ako „Hrobár" gangu sátorovcov. Najvyšší súd totiž ešte v septembri 2022 zrušil odsudzujúci rozsudok, na základe ktorého si mal obžalovaný v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsedieť doživotný trest odňatia slobody.

07.02.2023 13:55
Horváth Foto: ,
Lehel Horváth pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v pondelok 22. februára 2021.
debata

Dôvodom bolo, že sa Špecializovaný trestný súd podľa NS SR nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie v tomto prípade. Medzitým sa však v senáte prvostupňového súd vymenil jeden z členov, pričom v takomto prípade je potrebný súhlas obžalovaného so zmenou. Ten však uviedol, že so zmenou nesúhlasí.

Skutky nepoprel

Špecializovaný trestný súd v Pezinku uložil Horváthovi v novembri 2021 doživotný trest väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Uznal ho totiž za vinného z členstva v zločineckej skupine, podielu na piatich vraždách a tiež krádeže 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003. V prípade spomenutej krádeže uznali za vinného aj Ivana K. Tomu súd uložil trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu dvoch rokov. Spolu s Horváthom by zároveň mali poškodenej spoločnosti nahradiť škodu vo výške 1 507 000 eur. Horváth, ktorý svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov, sa proti verdiktu na mieste odvolal. Skutky pritom nepoprel, tvrdil však, že k nim bol prinútený zo strachu o život.

lehel horváth Čítajte viac Najvyšší súd zrušil doživotie hrobára mafie Lehela Horvátha

Tvrdenie o strachu zopakoval aj na dnešnom pojednávaní. „Všetky veci, čo som spravil, to bolo z panického strachu," povedal obžalovaný s tým, že zločinecká skupina sátorovcov mala kontakty na skorumpovaných policajtov. Preto nebolo možné ich trestnú činnosť nahlásiť. „Keby som kládol odpor, tak by ma zavraždili," zdôraznil obžalovaný. Zároveň uviedol, že mu policajti sľúbili, že v prípade, ak sa ku skutkom prizná, bude oslobodený alebo dostane len podmienečný trest. „Nikdy som nikoho nezavraždil," doplnil Horváth.

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, na ktorých sa údajne podieľal, podľa obžaloby boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci. Konkrétne išlo o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny sátorovcov Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

lehel horváth Čítajte viac Lipšic: Sátorovci boli najbrutálnejší, počet ich obetí môže byť až 100
debata chyba
Viac na túto tému: #Špecializovaný trestný súd #sátorovci #Lehel Horváth