Migy za 300 miliónov môžu na Ukrajine aj skanibalizovať. Niektoré ešte v decembri lietali

Stíhačky, o ktoré požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, boli ešte pred pár týždňami vo vzduchu. Zdroj z prostredia sliačskeho letiska pre denník Pravda priblížil, v akom sú asi stave a čo je potrebné, aby mohli byť používané.

10.02.2023 16:21
thumbnail sliac Foto:
Slovenské migy sú zrejme uzemnené za plotom sliačskej leteckej základne.
debata (238)

VIDEO: Eduard Heger o slovenských migoch: Sú nepoužiteľné, nepredateľné.

Video

Človek, ktorý s nami hovoril o slovenských stíhačkách MiG-29, chce pre citlivosť témy zostať v anonymite. Tvrdí, že od decembra vo vzduchu neboli, no dovtedy ich používali v rámci výcvikových letov. „Podľa mňa ich je tam momentálne jedenásť, ale či sú všetky schopné lietať, je otázne. Niektoré však určite áno, keďže ešte pred dvomi mesiacmi to tak bolo,“ povedal náš zdroj.

prelet stihaciek Mig 29,Bratislava Čítajte viac Sovietske migy na Slovensku dolietali. Absolvujú posledný let

Vysvetlil, že do vzduchu môže ísť stíhačka vtedy, keď je legislatívne v poriadku. „Jednoducho musí byť administratívne zaručené, že všetky úkony na nej sú urobené odborne. Podpísať to môže len oprávnený človek s licenciou,“ podotkol. Zároveň pripomenul, že takí ľudia už na tamojšom letisku chýbajú.

VIDEO: Fico: Presun migov na Ukrajinu odvolanou vládou je protiústavný.

Video

„Keďže zo Sliača museli odísť ruskí inžinieri, ktorí pomáhali migy udržiavať tak, aby boli odborne servisované, teraz to nemá kto „opečiatkovať“. Na tom padajú oprávnenia stíhačiek lietať,“ poznamenal náš zdroj.

„Samozrejme, servisovať sa dajú aj bez spomínaných papierov, no bez nich slovenská legislatíva neumožňuje, aby mohli byť používané. My predsa nie sme vo vojnovom stave. Ukrajina v takejto situácii je a vtedy nie je nutné dodržiavať takéto právne predpisy,“ ozrejmil.

Vypočujte si podcast k téme summitu v Bruseli a dodávke migov na Ukrajinu:

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.
nad zelensky Čítajte viac Húfnice, vrtuľníky, transportéry aj S-300. Aký je slovenský účet za vojenské dary pre Ukrajinu?

Vzápätí upozornil, že naše lietadlá sú prispôsobené na západné NATO štandardy, ktoré sa vo vzduchu držia stôp a námorných míľ. Tomu zodpovedá aj ich technické vybavenie, tiež navigačné a rádiové. Ukrajinci však lietajú v kilometroch za hodinu a výškomeroch. „Čiže podľa metrickej jednotkovej sústavy,“ priblížil.

Slovenské migy sú zrejme uzemnené za plotom... Foto: Eva Štenclová
sliac2 Slovenské migy sú zrejme uzemnené za plotom sliačskej leteckej základne.

Zaujímalo nás, či by podľa neho vedeli východní susedia servisovať naše migy. „Oni majú aj svoje, no s tým rozdielom, že spĺňajú iné štandardy a prístrojové vybavenie. Západ im zrejme anglosaské zariadenie, v prípade potreby, poskytne,“ mieni.

Spomenul pritom údajné cvičenie ukrajinských pilotov v Anglicku. „Ak je to tak, už si na naše miery zvykajú. Asi tam však lietajú na ich stíhačkách Eurofighter, nie na našich. Či ich na ne pripravujú v Poľsku, kde tiež majú migy, je otázne,“ povedal.

MIG-29 Čítajte viac Kollár zvolal na utorok mimoriadnu schôdzu k Migom pre Ukrajinu

Jasný názor má tiež na to, ako môžu byť naše stíhačky v susednej krajine užitočné. „Neviem, v akom stave sú a koľko lietadiel vôbec ešte Ukrajina má, lebo od začiatku konfliktu ich bolo veľmi veľa zničených. Podľa mňa im môžu dochádzať už aj súčiastky, takže naše migy môžu použiť aj na takzvané kanibalizovanie. To znamená, že poslúžia na rozoberanie potrebných častí na svoje lietadlá,“ spomenul jednu z možností.

Spresnil, že približne deväťdesiat percent súčiastok majú rovnakých ako naše migy. „Druhá možnosť je ich bojové použitie. Čiže tie bojaschopné, so všetkými súčiastkami v dobrom stave, vyšlú do vzduchu,“ doplnil náš zdroj.

prelet stíhačiek, bratislava, stíhačky Čítajte viac Zelenskyj požiadal Slovensko o stíhačky MiG-29. Veľmi radi vyhovieme, pripustil Heger

© Autorské práva vyhradené

238 debata chyba
Viac na túto tému: #MiG-29 #letisko Sliač