Padali teplotné rekordy. Na juhu namerali aj 16 stupňov. Na horách platia výstrahy pred vetrom

Na juhu Slovenska teplota miestami v sobotu vystúpila na 14 až 16 stupňov Celzia, čo na niektorých staniciach znamená prekonanie teplotných rekordov platných pre tento deň. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

18.02.2023 17:38
debata

VIDEO: Vetrisko, ale až 16 stupňov. Vráti sa ešte vôbec zima?

Video

„Mimoriadne teplo je nielen u nás, ale aj v tých krajinách strednej Európy, ktoré sa nachádzajú v teplej časti zvlneného frontálneho rozhrania,“ uviedli meteorológovia. Ide najmä o Nemecko, Česko, ale aj čiastočne Slovensko.

Juhovýchodne od Slovenska je podľa SHMÚ na maďarsko-rakúskom pohraničí už 19 stupňov Celzia.

Naďalej platia výstrahy druhého stupňa pred vetrom na horách

V niektorých okresoch na severe Slovenska naďalej platia výstrahy druhého stupňa pred vetrom na horách. Ide o okresy Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Poprad.

V týchto okresoch sa na hrebeňoch Tatier očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 90 až 105 kilometrov za hodinu, teda silná až mohutná víchrica. Výstrahy platia do nedele (19. 2.) do 00.00 h.

V okresoch Žilina, Martin, Dolný Kubín a Námestovo platia do 21. februára 6.00 h výstrahy prvého stupňa pred vetrom na horách.

V niektorých okresoch na západe krajiny a v okresoch Poprad a Kežmarok platia výstrahy pred vetrom.

Pre niektoré okresy Banskobystrického, Trenčianskeho, Prešovského a Žilinského kraja vydali meteorológovia od polnoci do nedele 6.00 h výstrahy najnižšieho stupňa pred dažďom. V týchto okresoch sa očakáva miestami výskyt dažďa s úhrnom zrážok 20 až 30 milimetrov.

V nedeľu od 21.00 h začnú podľa meteorológov platiť aj výstrahy pred poľadovicou takmer na celom území Slovenska, výnimku tvorí len pár okresov na západe. „Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako je doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia,“ uviedli meteorológovia. Okrem toho meteorológovia v okresoch najmä na severe krajiny očakávajú výskyt snehových jazykov a závejov.

V okresoch na severe a severozápade krajiny platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňou z topiaceho sa snehu.

debata chyba
Viac na túto tému: #SHMÚ