Trnka do väzby nejde. Prokurátor podal sťažnosť, rozhodne Najvyšší súd

Košický župan Rastislav Trnka nebude stíhaný väzobne. Druhý obvinený z kauzy Valentín, Richard Reday, ide do väzby. Rozhodol o tom v nedeľu večer Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor aj obvinený Reday podali sťažnosť. Rozhodne tak Najvyšší súd SR, informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

19.02.2023 21:50
SR ŠTS návrh väzba Trnka rozhodovanie termín BAX Foto: ,
Na snímke Rastislav Trnka odchádza z budovy Špecializovaného trestného súdu (ŠTZ) v Pezinku v nedeľu 19. februára 2023.
debata (24)

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby Ing. R. R., ktorý je obvinený z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba,“ uviedla hovorkyňa.

VIDEO: Trnku budú vyšetrovať na slobode
Video

Sudca podľa jej slov nenariadil nad obvineným dohľad probačného a mediačného úradníka. Rovnako neprijal písomný sľub obvineného ani peňažnú záruku vo výške 20 000 eur, ktorú ponúkla zložiť manželka obvineného.

„Naproti tomu sudca pre prípravné konanie nezobral do väzby obvineného Ing. R. T. a prepustil ho zo zadržania na slobodu,“ dodala Kudjáková.

Prokurátor Peter Kysel doplnil, že sudca uznal kolúzny dôvod väzby pri obvinenom Redayovi, no neuznal dôvod preventívnej väzby. „Vo vzťahu ku kolúznej väzbe neuznal však dokonanie kolúzneho konania,“ priblížil. Voči rozhodnutiu súdu podal prokurátor podľa vlastných slov sťažnosť v rozsahu, v ktorom nebolo vyhovené návrhu prokurátora.

Súd zároveň podľa slov prokurátora aj advokátky obvineného župana Trnku Ivety Rajtákovej konštatoval, že stíhanie šéfa KSK nie je dôvodné. Rajtáková zopakovala, že jej klient trvá na tom, že sa nedopustil protiprávneho konania. Samotné obvinenie rozoberať nechcela. „Je to rozhodnutie súdu. Od začiatku sme tvrdili, že obvinenie nie je zákonné, nie je podložené,“ podotkla. Sudca sa podľa jej slov stotožnil s názorom, že chýba materiálny predpoklad, aby mohlo byť rozhodnuté o vzatí do väzby.

Rastislav Trnka Čítajte viac NAKA v rámci akcie Valentín zadržala košického župana Rastislava Trnku

NAKA zasahovala v piatok (17. 2.) na východe Slovenska v rámci akcie s krycím názvom Valentín, ktorá bola zameraná na dokumentovanie ekonomickej trestnej činnosti. V rámci akcie zadržala sedem osôb. Vyšetrovateľ podal podnet na návrh na vzatie do väzby dvoch obvinených, Richarda Redaya a Rastislava Trnku.

Predseda KSK čelil v minulosti kritike za nákup bezdotykových teplomerov a nákladných vozidiel pre údržbu komunikácií, ktoré mali byť predražené, čo on odmietal.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Rastislav Trnka