Mimoriadna schôdza k stíhačkám a skoršiemu termínu volieb bude v pondelok

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa majú opäť zísť na mimoriadnom rokovaní k téme skoršieho termínu predčasných parlamentných volieb a poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Mimoriadnu schôdzu zvolal predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) na pondelok 27. februára. Schôdzu inicioval Smer, pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu. Už minulý týždeň mal o témach rokovať parlament, no nebol uznášaniaschopný.

21.02.2023 11:23 , aktualizované: 17:16
fico blaha Foto: ,
Robert Fico a Luboš Blaha (obaja Smer).
debata (21)

Predseda Smeru Robert Fico odmieta, že by mimoriadna schôdza nemala zmysel, ak o tom nechce SaS diskutovať, ako to hovorí líder mimoparlamentného Hlasu Peter Pellegrini. Vidí v tom zmysel, pretože treba podľa neho urobiť všetko pre to, aby boli voľby skôr ako 30. septembra. Fico na utorkovej tlačovej konferencii zopakoval, že vláda má záujem na „pozatváraní opozičných predstaviteľov“. Apeloval na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby vymenovala úradnícku vládu. Dodal, že Smer je pripravený zahlasovať za dôveru úradníckej vláde za predpokladu, že budú voľby do konca júna. Je pripravený sadnúť si u prezidentky za okrúhly stôl spolu s predsedami ostatných strán.

sulík, matovič, fico Čítajte viac Nevyšiel ani štvrtý pokus. Smer chce ďalšiu schôdzu: OĽaNO a SaS korigujú vyjadrenia, terčom útokov je Čaputová

Smer žiada, aby parlament rozhodol o skrátení volebného obdobia tak, aby sa predčasné voľby konali 24. júna a nie na konci septembra. Argumentuje, že vláda s obmedzenými kompetenciami nie je oprávnená, a tým ani schopná plniť základné úlohy a zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Navyše, podľa poslancov svojimi krokmi naznačuje, že nechce rešpektovať obmedzenia dané Ústavou SR.

Zároveň chce Smer presadiť uznesenie, ktorým má parlament vysloviť nesúhlas s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Poslanci tvrdia, že na Slovensku bola vláde vyslovená nedôvera a nemá pôsobnosť rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky, medzi ktoré patrí poskytnutie stíhačiek. Odovzdanie stíhačiek je podľa nich v rozpore s Ústavou SR.

Jaroslav Naď, parlament Čítajte viac Naď ukončil parlamentnú schôdzu o migoch skôr, než sa začala

Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho podporujú návrh na skorší termín predčasných volieb. Čo sa týka stíhačiek MiG-29, pri navrhnutom uznesení sa chcú ešte pozrieť na jeho znenie a prípadne navrhnúť zmeny. Pellegrini pri posunutí stíhačiek na Ukrajinu apeluje na to, aby nešlo o „pioniersky akt SR“, teda aby Slovensko nebolo pokusným králikom na otestovanie reakcie atómovej superveľmoci. Ďalej apeluje na koordináciu postupu so spojencami. Veľkí kritici takejto pomoci Ukrajine by si podľa neho mali predstaviť na mieste Ukrajiny Slovensko, ak by mu iná krajina vojensky zabrala časť územia, chcelo by sa brániť, no spojenci by mu nepomohli. „Keď sa takto na to pozriete, diskusia by sa možno dala viesť aj iným spôsobom,“ podotkol.

Poslanci v piatok 17. februára ani po dvoch pokusoch neotvorili rokovanie k uzneseniu o skrátení volebného obdobia. Národná rada SR nebola uznášaniaschopná, prezentovalo sa len 64 poslancov. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) presunul rokovanie na marcovú schôdzu.

VIDEO: Sulík: Voľby boli dohodnuté na september, nerobme paniku
Video

Poslanci sa aj vo štvrtok 16. februára dvakrát pokúsili otvoriť rokovanie o mimoriadnej schôdzi o prijatí uznesenia o skrátení volebného obdobia. Národná rada SR taktiež nebola uznášaniaschopná, keď sa prezentovalo 70 poslancov.

Poslanci Národnej rady SR v štvrtok 16. februára nerokovali o prijatí uznesenia k nesúhlasu s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Mimoriadnu schôdzu sa síce podarilo otvoriť, poslanci však neschválili program. Schôdzu iniciovala opozičná strana Smer.

VIDEO: Matovič: Nebudeme prezidentku k ničomu nabádať, v parlamente majú sto hlasov na zmenu termínu aj bez nás
Video
21 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #NR SR #MiG-29 #mimoriadna schôdza NR SR