Pokračovanie článku: Vedeli sme, že Rusko zaútočí. Je to agresor, vojna nám vzala 30 rokov mieru a ilúziu o Putinovi

2. Čo nám vojna vzala a čo, naopak, dala?

Eduard Heger (dočasne poverený premiér)

Vojna nám najviac vzala tri dekády mierového spolunažívania. Taktiež sme stratili ilúziu, že je možné spolupracovať v priateľskom duchu s imperiálnym režimom, ktorý vládne v Ruskej federácii. Táto ilúzia spolupráce bola vždy postavená len na lacných energiách a peniazoch, nikdy nie na úprimnom dialógu a snahe približovať naše národy. Nepochopili sme to v 2008 (vojna v Gruzínsku), ani v 2014 (anexia Krymu). Vojna sama osebe však neprináša nič pozitívne, len utrpenie a skazu.

heger Čítajte viac Heger: Je nezmysel, aby sa vojnový agresor zúčastnil na OH symbolizujúcich mier

Museli sme sa však prispôsobiť novej realite. Odstrihli sme sa od závislosti na ruských energiách za necelý rok, našli nových dodávateľov a pustili sa do posilňovania našej sebestačnosti. Potvrdili sme si, kto sú naši priatelia a spojenci. Západný svet je jednotný a stojí za Ukrajinou a našimi zdieľanými hodnotami demokracie a slobody. Neutrálne štáty ako Fínsko a Švédsko pochopili, čo sa môže stať krajine, ktorá je úplne osamotená a bez existencie bezpečnostných záruk od jej spojencov.

Odpor Ukrajincov nám taktiež každý deň pripomína, že sloboda, demokracia a právo na sebaurčenie sú krehké hodnoty, o ktoré je potrebné bojovať. Ich odhodlanie brániť svoju slobodu a vlasť je inšpiráciou pre celý západný svet. Zároveň nás jasne naučili, že vymeniť svoje hodnoty za lacný plyn a ropu bolo veľkou chybou, za ktorú oni dnes platia svojimi životmi. Ich prístup tak nastavuje zrkadlo i nám, nášmu zmýšľaniu a ochote robiť kompromisy s hodnotami za cenu vlastného blahobytu. Dnes vďaka ich postoju vytriezvela z ilúzií o Rusku celá Európa.

Jaroslav Naď (dočasne poverený minister obrany)

Informácie, že Rusko zaútočí na Ukrajinu, sme mali skôr ako v deň vypuknutia konfliktu. Preto sme v predstihu a pokoji vykonali množstvo bezpečnostných opatrení, avšak ľudsky sme naďalej dúfali, že deň „D“ nenastane. 24. február 2022 si bude pamätať celý svet a nebudem klamať – ako počas covidu, aj tu nasledovali desiatky bezsenných nocí, doslova stovky rokovaní a nespočetné množstvo ťažkých, no dôležitých rozhodnutí.

Video
Naď: Viaceré krajiny už poslali stíhačky na Ukrajinu

Čo ma ľudsky mrzí, je, keď sa pozriem na viaceré vyspelé krajiny – opozícia a koalícia majú jasnú a najmä jednotnú pozíciu voči Rusku, ktoré, bez pochýb, musí niesť následky za zločiny, ktoré pácha na Ukrajine. Na Slovensku je výrazná informačná respektíve dezinformačná vojna, ktorá je z rôznych dôvodov podporovaná aj predstaviteľmi opozície. To vnáša do spoločnosti veľa zloby, nenávisti a hádok. Je to politická realita, s ktorou viem žiť, no ak sa pýtate, čo mne osobne zobral rok vojny, tak je to práve pokoj.

Roman Mikulec (dočasne poverený minister vnútra)

Dala nám pocit, že si opäť vážime pre niekoho naoko banálne veci. Je vzácne mať strechu nad hlavou, mať čo jesť, byť zdravý a nebáť sa smrti z dôvodu vojnového útoku. Vzala nám to, že si uvedomujeme, že vojna už nie je len historickým imaginárnym pojmom, ale týka sa, žiaľ, aj súčasnosti. Vzala nám ideál, že žijeme v trvalom mieri a že bezpečnosť je niečo samozrejmé.

Leopard, Kanada Čítajte viac Ukrajina začne ofenzívu na jar, predpokladajú spojenci a chystajú pre Kyjev zbrane

Faktom tiež je, že to bola ďalšia z kríz, ktorá za uplynulé tri roky prišla a opäť zasiahla všetky zložky, celú Slovenskú republiku. Po pandémii COVID-19 sme si mysleli, že si už oddýchneme, že sa budeme môcť vrátiť k bežnému životu. Opäť sme však boli v ďalšej krízovej situácii a ja musím len pochváliť všetky zložky ministerstva vnútra od Policajného zboru, cez Hasičský a záchranný zbor, Horskú záchrannú službu, Sekciu krízového riadenia, okresné úrady, všetkých pracovníkov ministerstva a ďalších úradov, že sme túto situáciu zvládli.

Rastislav Káčer (dočasne poverený minister zahraničných vecí)

Ruská vojna celej Európe vzala akékoľvek ilúzie o Putinovom režime. Dnes je aj tým menej obozretným jasné, čo je zač. Skončila sa éra prižmurovania očí a koketovania so zlom, ktoré umožňovali krátkodobý profit na úkor bezpečnosti a stability. Ruská vojna podkopala vieru v bezpečnostnú architektúru, ktorá nám po desaťročia prinášala mier. Naopak, za ostatný rok sme ako Európa či ako širšie západné spoločenstvo nadobudli sebadôveru. Podržali sme v ťažkých časoch Ukrajinu spôsobom, ktorý špičky režimu v Rusku prekvapil. Prijali sme sankcie v dosiaľ bezprecedentnom rozsahu a rovnako bezprecedentnou rýchlosťou sa odpútavame od ruských energií a urýchľujeme prechod na obnoviteľné zdroje.

Rusko nás teda svojím činom primalo k zvýšeniu našej energetickej bezpečnosti. Jasný postoj Slovenskej republiky a pomoc pre Ukrajinu nám zabezpečili nebývalý rešpekt a uznanie v zahraničí. Náš hlas na medzinárodnej scéne je silnejší, osobitne to platí medzi spojencami. Spolupráca s nami je žiadanejšia než kedykoľvek predtým a naši partneri vidia a oceňujú aj to, ako sme pomohli utečencom z Ukrajiny. Tí ľudia nie sú bremenom, ale sú a chcú byť prínosom pre našu spoločnosť. Som hrdý na to, ako je dnes Slovensko vnímané, no to najpodstatnejšie je, že svojimi postojmi a krokmi chránime naše vlastné životné záujmy.

© Autorské práva vyhradené

277 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaroslav Naď #Rastislav Káčer #vojna na Ukrajine #Eduard Heger #Roman Mikulec #Rok vojny proti Ukrajine