Pokračovanie článku: Vedeli sme, že Rusko zaútočí. Je to agresor, vojna nám vzala 30 rokov mieru a ilúziu o Putinovi

4. Mali by sme Ukrajine aj naďalej dodávať pomoc aj vo forme zbraní alebo len humanitárnu pomoc?

Eduard Heger (dočasne poverený premiér)

O tom niet žiadnych pochýb. Je to v našom národnom a bezpečnostnom záujme. Bez vojenskej pomoci Ukrajina padne a Rusko aj s jeho agresívnou politikou sa stane naším priamym susedom. Mnoho ľudí si však nevie predstaviť následky. Východné Slovensko by sa stalo hraničnou, nárazníkovou zónou dvoch svetov, čo, prirodzene, povedie k úpadku hospodárstva, odlivu investícií a v neposlednom rade potrebe stálej prítomnosti obranných síl. Humanitárna pomoc je veľmi dôležitá, avšak nie postačujúca. Brániacej sa krajine nijako nepomôže voči každodennej baráži rakiet.

Ukrajine musíme umožniť sa účinne brániť a získať späť svoje územia, samozrejme pod podmienkou, že neoslabíme našu vlastnú obranyschopnosť. Pomocou spojencov sme ju však, naopak, výrazne posunuli na najvyššiu úroveň od vzniku SR. Následne, v prípade stabilizácie Ukrajiny, dôjde k prirodzenému posilneniu hospodárskej spolupráce s demokratickou Ukrajinou, čo povzbudí aj prihraničný hospodársky rast a rozvoj infraštruktúry.

Jaroslav Naď (dočasne poverený minister obrany)

Áno, mali. Je to jediná cesta, ako predísť tomu, aby konflikt pokračoval ďalej a rozšíril sa. Ak si niekto myslí, že by sa Rus po Ukrajine zastavil na hraniciach, je na veľkom omyle. Navyše, Ukrajina má, ako napadnutý štát, právo v zmysle Charty OSN žiadať o vojenskú a humanitárnu pomoc. Podobne, ako sme my dostávali počas Slovenského národného povstania materiálnu a technickú pomoc, bez ktorej by sa história našej krajiny písala úplne inak. Táto vláda s pomocou neprestane, je to tak správne z ľudského, morálneho, ale aj právneho hľadiska.

Roman Mikulec (dočasne poverený minister vnútra)

Určite áno. Ako Slovenská republika sme od začiatku zaujali postoj pomoci našim vojnou skúšaným susedom.

Rastislav Káčer (dočasne poverený minister zahraničných vecí)

Najrýchlejším spôsobom, ako ukončiť vojnu a dosiahnuť mier, by bol odchod agresorov. Nič však nenasvedčuje tomu, že Kremeľ takúto možnosť zvažuje. Preto je druhým najrýchlejším a zároveň absolútne legitímnym spôsobom vojenská podpora Ukrajine, aby čo najrýchlejšie vytlačila okupantov zo svojho územia a donútila Ruskú federáciu vojnu ukončiť. Z právneho hľadiska je Ukrajina napadnutou stranou a má právo sa brániť.

Ostatné členské štáty jej v zmysle Charty OSN v obrane svojho územia majú právo poskytovať (aj vojenskú) pomoc. Pokiaľ ide o Slovensko, Ukrajine chceme poskytnúť všetku pomoc, ktorá je v našich silách a možnostiach. Je to nielen morálne správne rozhodnutie, ale je to najmä v našom vlastnom záujme. Pre bezpečný rozvoj Slovenska a prosperitu do budúcnosti potrebujeme, aby sa Ukrajine podarilo zadržať ruské vojská, obnoviť ekonomiku a napojiť ju na tú našu. Potrebujeme, aby pokus Ruska o prelomenie základných princípov medzinárodného práva zostal neúspešný.

© Autorské práva vyhradené

277 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaroslav Naď #Rastislav Káčer #vojna na Ukrajine #Eduard Heger #Roman Mikulec #Rok vojny proti Ukrajine