Cez web predával veci za 25 eur, naletel podvodníkovi a prišiel o 12-tisíc

Policajti v Dolnom Kubíne zaznamenali podvod, kde poškodený pri predaji vecí cez aplikáciu prišiel o viac ako 12 000 eur. Polícia o tom v pondelok informovala na sociálnej sieti.

27.02.2023 14:01
debata (5)

Útočník si vybral predávajúceho a správami priamo v predajnej aplikácii ho presvedčil, že o produkt v hodnote 25 eur má záujem a chce si ho kúpiť. V prvom kroku si kupujúci vyžiadal emailovú adresu. Následne predávajúcemu doručil e-mail o potvrdení predaja. „E-mail obsahoval odkaz "Potvrdiť predaj“. Pod odkazom bolo v čiernom ráme „Získajte peniaze“, ktorý po otvorení vyžadoval od predávajúceho zadať údaje o platobnej karte z dôvodu zaslania peňazí za tovar na účet. Bolo potrebné uviesť údaje z platobnej karty – číslo, platnosť, CVC kód," priblížila polícia. Po splnení postupu a zadaní informácií poškodeného vzápätí podvodník pripravil o peniaze z účtu.

Polícia apeluje na ľudí, aby si dávali pozor, čo a komu posielajú. Pri zadávaní informácií o platobnej karte si treba overiť webovú stránku aj odkazy a odosielateľa. Pri použití platobnej karty odporúčajú nastaviť si viacstupňové overovanie a pri podozrení na podvod kontaktovať ihneď banku a kartu zablokovať.

Judita Šenkárová, SOI, Ide o peniaze Čítajte viac E-shopy: Čo sú nekalé praktiky, čo už je podvod a kto vám môže pomôcť, ak nemáte ani tovar, ani peniaze?
5 debata chyba
Viac na túto tému: #podvod #podvodníci #polícia SR