Trnka zostáva stíhaný na slobode. Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora

Obvinený predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka zostáva stíhaný na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd, keď zamietol sťažnosť prokurátora proti nevzatiu Trnku do väzby Špecializovaným trestným súdom.

27.02.2023 14:43 , aktualizované: 15:44
rastislav trnka Foto: ,
Obvinený predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka počas príchodu na verejné pojednávanie v kauze Valentín na Najvyššom súde SR v Bratislave. 27. február 2023.
debata (5)

Skonštatoval však dôvodnosť trestného stíhania obvineného. Rozhodnutie je právoplatné. „Podozrenie tu je a treba vykonať ďalšie dokazovanie na to, aby vina alebo nevina bola jednoznačne preukázaná,“ povedal predseda senátu NS SR Peter Hatala. Zdôraznil, že súd v pondelok nerozhodoval o vine obvineného.

Trnka médiám po rozhodnutí súdu povedal, že zostáva vo funkcii predsedu KSK. „Zatiaľ nevidím dôvod na to, aby som sa vzdával svojho práva na prezumpciu neviny,“ uviedol.

Sudca pre prípravné konanie ŠTS prepustil šéfa KSK 19. februára zo zadržania na slobodu. Na rozdiel od NS SR konštatoval neexistenciu materiálnych podmienok na rozhodovanie o väzbe. Obvinenie bolo podľa sudcu pre prípravné konanie ŠTS založené na jednej vete zo svedeckej výpovede, ktorú obvinený poprel. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v sťažnosti namietal, že pravdivosť svedeckej výpovede bola potvrdená ďalšou osobou.

Rastislav Trnka Čítajte viac NAKA v rámci akcie Valentín zadržala košického župana Rastislava Trnku

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Valentín 17. februára obvinila päť osôb z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Kauza sa týka obstarávania bezdotykových teplomerov a nákladných vozidiel na údržbu komunikácií. Spôsobená škoda mala byť vyše 300 000 eur. Trnka už skôr uviedol, že obvinenie sa v jeho prípade vzťahuje len na ovplyvňovanie špecifikácie pri obstaraní štyroch vozidiel značky Tatra, a zdôraznil, že trvá na svojej nevine. Na pondelkovom verejnom zasadnutí využil právo nevypovedať.

Už od roku 2019

„Ide o komplikované ekonomické vzťahy, ktoré sa vyvíjali už od druhého polroka 2019. Ide o dve verejné obstarávania, ktoré na seba nadväzovali,“ priblížil prokurátor ÚŠP. Súťaž mala mať podľa jeho slov nastavené diskriminačné podmienky. Potvrdil, že obvinenie Trnkovi bolo vznesené pre jeden skutok.

KSK obstaral v rokoch 2020 a 2021 v rámci protiepidemických opatrení spolu 205 prechodových teplomerov za viac ako 178 000 eur a Správa ciest KSK obstarala v roku 2020 štyri nákladné vozidlá značky Tatra s nadstavbami na zimnú a letnú údržbu za 1,3 milióna eur. Kritici namietali, že išlo o predražené nákupy, čo kraj odmietal.

SR Košice KSK predseda Trnka Rastislav médiá KEX Čítajte viac Košický župan Trnka sa cíti nevinný, z postu odstúpiť neplánuje
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd #Rastislav Trnka #ŠTS