Súd ho uznal za vinného zo zločinu vyzvedačstva a zločinu brania úplatku. Uložil mu trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby troch rokov. Súd mu vymeral aj finančný trest vo výške 15-tisíc eur, trest prepadnutia majetku 1 000 eur a tiež povinnosť zúčastniť sa na troch hlavných pojednávaniach v korupčných kauzách až do vyhlásenia rozsudku.
Hrozili mu minimálne štyri roky
„Sudca konštatoval, že dohodnutý podmienečný trest je správny a spravodlivý,“ reagoval prokurátor ÚŠP. Odsúdený poskytol dôležité informácie v stupni utajenia „prísne tajné“ a „tajné“, odkiaľ ich získal, prokurátor odmietol odpovedať. Ak by sa konal súdny proces, v prípade uznania viny by Garbárovi hrozilo väzenie minimálne na štyri a viac rokov.
Odsúdený sa podľa rozsudku stretol s diplomatom Ruskej federácie, pre ktorého za finančnú odmenu 1 000 eur vyhľadával a zisťoval citlivé informácie z bezpečnostných zložiek SR, utajovaných informácií týkajúcich sa armády a NATO. Obhajca Ján Čarnogurský sa k motivácii svojho klienta poskytovať citlivé informácie odmietol vyjadriť s odvolaním sa na advokátske tajomstvo. „Odsúdený sa dlhodobo stará o svoju bezvládnu matku, ktorá je na jeho starostlivosť odkázaná,“ uviedol po schválení dohody o vine a treste Garbárov advokát Ján Čarnogurský starší, podľa ktorého by odsúdenému v prípade neschválenia dohody hrozili štyri až osem rokov väzenia.
Čítajte viac Plukovníka podozrivého zo špionáže pre Rusov prepustil súd na sloboduNárodná kriminálna agentúra obvinila v marci 2022 v súvislosti s neoprávneným poskytovaním informácií Rusku bývalého prorektora Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavla Bučku a práve Garbára. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana sa obaja ku skutkom priznali. Garbár podľa polície zbieral informácie pre príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU od apríla 2021. Medzi informáciami, ktoré poskytol ruskej strane, mali byť aj také, ktoré boli kategorizované ako tajné alebo prísne tajné. Pavel B. bol pre ruskú rozviedku činný už od roku 2013.
U oboch podľa polície zaistili napríklad USB kľúče, poznámky o schôdzkach s rôznymi osobami a takzvané plány spojenia. Bučka, ktorý údajne zbieral a vyzvedal citlivé informácie z prostredia Ozbrojených síl SR aj Severoatlantickej aliancie podľa Hamrana priznal aj „určitú finančnú čiastku, ktorú prijal". Časť vyplatených finančných prostriedkov bola zaistená aj v prípade Garbára.